Солза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Солза — телесна течност што се јавува како производ на солзните жлезди во окото на луѓето и некои животни.[1] Солзата е бистра, безбојна и солена течност која во тенок слој ги плакне рожницата и конјуктивот на окото и на тој начин ги штити од сушење и ги подобрува оптичките својства на површината на рожницата. Исто така, при надворешна иритација, солзните жлезди лачат солзи за да го заштитат окото од прашина, микроорганизми и механички надворешни предмети. За време на псиењето, солзните жлезди не лачат солзи.

Состав[уреди | уреди извор]

Скица на окото со солзните жлезди

Човечките солзи се составени од 99% вода, помешана со 1% сол и 0,2% - 0,5% белковини и други органски материи, како: глукоза, аминокиселини и ензими. Хемискиот состав на солзите има антибактериско дејство.

Кај луѓето, солзниот филм кој го премачкува окото, познат како прекорнеален филм, се состои од три слоја:[2]

 • Липиден слој кој се состои од масла кои ги лачат тарзалните или меибоминските жлезди. Обвивката е составена од воден слој, хидрофобна бариера, која го спречува нивното истекување на образот. Овие жлезди се наоѓаат меѓу очмите капаци.[3]
 • Воден слој кој се состои од вода, електролити и други супстанции (белковини, липокалин, лактоферин, лизозим, лакритин, итн.).[4] Него го лажи солзната жлезда, а основна функција му е да го поттикнува ширењето на солзниот филм, како и контрола на инфекциските агенси и регулација на осмозата.
 • Солзен слој кој се состои од муцин и од конјуктивни пехарасти клетки. Тој служи како обвивка на рожницата, а хидрофилниот слој овозможува и дистрибуција на солзниот филм.

Солзата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Солзата како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Солзата како мотив во музиката[уреди | уреди извор]

 • „Солзите не се доволни“ (англиски: Tears Are Not Enough) - песна на британската поп-група АБЦ (ABC) од 1982 година.[8]
 • „Тивки солзи“ (англиски: Silent Tears) — песна на американската рок-група Bad Brains од 1986 година.[9]
 • „Солзите на Леви Стаб“ (англиски: Levi Stubbs' Tears) — песна на британскиот рок-музичар Били Брег (Billy Bragg) од 1986 година.[10]
 • „Солзи“ (англиски: Teardrops) - песна на дуетот Womack & Womack од 1988 година.[11]
 • „Море од солзи“ (англиски: Sea Of Tears) - песна на британскиот музичар Голди (Goldie) од 1995 година.[12]
 • „Изгледа ќе ги обесам моите солзи да се исушат“ (англиски: I Guess I'll Hang My Tears Out To Dry) — композиција на американскиот џез-музичар Декстер Гордон (Dexter Gordon) од 1962 година.[13]
 • Солзи во рајот“ (англиски: Tears in Heaven) - песна на британскиот рок-музичар Ерик Клептон (Eric Clapton) и Вил Џенингс (Will Jennings).[14]
 • „Солзи“ (англиски: Tears) - песна на британската електронска група Clean Bandit.[15]
 • „Солзи пред спиење“ (англиски: Tears Before Bedtime) - песна на британскиот рок-музичар Елвис Костело (Elvis Costello) од 1982 година.[16]
 • „Легло од солзи“ (хрватски: Ležaj od suza) — песна на хрватската поп-пејачка Јосипа Лисац од 1973 година.[17]
 • „Солза“ (англиски: Teardrop) - песна на британската музичка група Massive Attack.[18]
 • „Многу солзи“ - песна на македонската поп-пејачка Маја Оџаклиевска.[19]
 • „Секоја солза исчезнува“ (англиски: Every Tear Disappears) — песна на американската музичарка St. Vincent од 2014 година.[20]
 • „96 солзи“ (англиски: 96 Tears') - песна на американската музичка група Suicide од 1977 година.[21]
 • „Без солзи“ (англиски: No Tears) - песна на американската музичка група Tuxedomoon од 1978 година.[22]
 • Солзата експлодира (англиски: The Teardrop Explodes) - британската рок-група, основана во 1978 година.[23]
 • „Удавена во сопствените солзи“ (англиски: Drown in my own tears) - песна на американската соул-пејачка Арета Френклин (Aretha Franklin) од 1967 година.[24]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Eye, human“, Encyclopædia Britannica 2006, Ultimate Reference Suite, DVD 2009.
 2. Moshirfar M, Pierson K, Hanamaikai K, Santiago-Caban L, Muthappan V, Passi SF (July 2014). „Artificial tears potpourri: a literature review“. Clin Ophthalmol. 31 (8): 1419–33. doi:10.2147/OPTH.S65263. PMC 4124072. PMID 25114502.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 3. „Eye, human“, Encyclopædia Britannica from Encyclopædia Britannica 2006, Ultimate Reference Suite DVD, 2009.
 4. „Ocular Pathology Study Guide: Tear Proteins“. Архивирано од изворникот на 2006-06-27. Посетено на 2019-01-24.
 5. Горан Петревски, Одбрани трудови. Скопје: Темплум, 2014.
 6. Васе Тодоров - Шлеговец, Магија на детството. Скопје: александар & александар, 2000, стр. 19.
 7. Оливера Ќорвезироска, Две перници. Скопје: Три, 2010, стр. 109-112.
 8. Discogs, ABC ‎– The Lexicon Of Love (пристапено на 11.3.2021)
 9. Discogs, Bad Brains ‎– Quickness (пристапено на 10.11.2019)
 10. Discogs, Billy Bragg – Talking With The Taxman About Poetry (пристапено на 11.3.2022)
 11. YouTube, Womack & Womack - Teardrops (пристапено на 25.1.2019)
 12. Discogs, Goldie ‎– Timeless (пристапено на 24.11.2020)
 13. DISCOGS, Dexter Gordon – Go! (пристапено на 11.11.2022)
 14. YouTube, Eric Clapton - Tears In Heaven (Official Video) (пристапено на 25.1.2019)
 15. YouTube, Clean Bandit - Tears (feat. Louisa Johnson) [Official Video] (пристапено на 25.1.2019)
 16. YouTube, Tears Before Bedtime -- Elvis Costello (пристапено на 28.3.2018)
 17. Josipa Lisac – Dnevnik Jedne Ljubavi (пристапено на 18.2.2023)
 18. YouTube, Massive Attack- Teardrop (пристапено на 25.1.2019)
 19. YouTube, Маја Оџаклиевска - Многу солзи (LIVE) (пристапено на 14.10.2019)
 20. Discogs, St. Vincent – St. Vincent (пристапено на 15.4.2021)
 21. Discogs, Suicide – Suicide (пристапено на 4.5.2021)
 22. DISCOGS, Tuxedomoon ‎– No Tears (пристапено на 9.5.2021)
 23. Discogs, The Teardrop Explodes (пристапено на 12.3.2021)
 24. YouTube, Aretha Franklin - I Never Loved A Man The Way I Loved You (пристапено на 2.2.2019)