Костанајска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Костанај (област))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Костанајска област
Қостанай облысы
Костанайская область
Област
Грб на Костанајска област
Грб
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Костанај е обележана со зелена боја
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Костанај е обележана со зелена боја
Координати: 53°12′ СГШ 63°38′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Главен град Костанај
Управа
 • Управник Сергеј Кулагин
Површина[1]
 • Вкупна 196.000 км2
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно 900.300
 • Густина 4.5.933.673.469.388.0/км2
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 110000
Повикувачки број +7 (714)
ISO 3166 KZ-KUS
Рег. таб. P
Окрузи 16
Градови 6
Населени места 8
Села 255
Мреж. место http://www.kostanay.kz

Костанајска област (казашки: Қостанай облысы, руски: Костанайская область) — една од 14-те области на Казахстан. Главен град е Костанај со население од 207.000 жители, додека целата покраина има 900.300 жители, или[2] 23% од населението на областа. Друг поголем град во областа е Рудни.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]