Космос-1546

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1546
Датум на лансирање 29 март 1984
Носечка ракета Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.2 °
Орбитален период 1448.24 минути
Апоапсида 6097 км
Периапсида 5951 км
Меѓународна ознака 1984-031A

Космос-1546 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 29 март 1984 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1448.24 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 6097 км, а најмалото на 5951.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]