Космос-1502

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1502
Датум на лансирање 5 октомври 1983
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1985
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 92,2 минути
Апоапсида 408 км
Периапсида 362 км
Меѓународна ознака 1983-102A

Космос-1502 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 октомври 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 408 km, а најмалото на 362 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]