Космос-1502

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1502
Датум на лансирање 5 октомври 1983
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1985
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 92,2 минути
Апоапсида 408 км
Периапсида 362 км
Меѓународна ознака 1983-102A

Космос-1502 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 октомври 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 408 км, а најмалото на 362.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]