Космос-1595

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1595
Тип на мисија навигациски сателит
Датум на лансирање 4 септември 1984
Ракета-носач Протон
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 675,6 минути
Апоапсида 9179 км
Периапсида 9078 км
Меѓународна ознака 1984-095C

Космос-1595 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 4 септември 1984. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 700 килограми. Космос-1595 бил навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 675,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9179 km, а најмалото на 9078 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]