Космос-1510

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1510
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 24 ноември 1983
Ракета-носач Циклон-3
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,6 °
Орбитален период 116,0 минути
Апоапсида 1524 км
Периапсида 1480 км
Меѓународна ознака 1983-115A

Космос-1510 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 ноември 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1500 килограми. Космос-1510 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 116,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1524 km, а најмалото на 1480 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]