Космос-1501

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1501
Датум на лансирање 30 септември 1983
Ракета-носач Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1989
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 94,3 минути
Апоапсида 510 км
Периапсида 465 км
Меѓународна ознака 1983-101A

Космос-1501 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 30 септември 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 510 km, а најмалото на 465 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]