Космос-1558

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1558
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 мај 1984
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 67,1 °
Орбитален период 89,2 минути
Апоапсида 305 км
Периапсида 165 км
Меѓународна ознака 1984-050A

Космос-1558 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 мај 1984. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 6700 килограми. Космос-1558 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 67,1 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 305 km, а најмалото на 165 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]