Космос-1514

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1514
Тип на мисија биолошко истражување
Датум на лансирање 14 декември 1983
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата 19 декември 1983
Меѓународна ознака 1983-121A

Космос-1514, познат и како Бион-6 и Биокосмос-6 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 8 декември 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5700 килограми. Космос-1514 бил сателит наменет за биолошко истражување. Бил спроведен експеримент, при што два мајмуна се наоѓале во сателитот и на нив бил вграден систем на сензори за следење на протокот на крвта низ каротидната артерија. Покрај тоа, бил спроведен и експеримент со испраќање на 18 глувци, со цел да се испитаат ефектите на микрогравитација и зрачење. По завршувањето на експериментот, глувците донеле на свет здрави младенчиња. Мисијата на сателитот траела 5 дена.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата.

Вештачки земјен сателит Космос-1514 («Бион-6»)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]