Космос-1508

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1508
Датум на лансирање 11 ноември 1983
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 82,9 °
Орбитален период 108,9 минути
Апоапсида 1962 км
Периапсида 397 км
Меѓународна ознака 1983-111A

Космос-1508 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 11 ноември 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 108,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 82,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1962 км, а најмалото на 397.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]