Космос-1521

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1521
Тип на мисија навигациски сателит
Датум на лансирање 29 декември 1983
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 64,7 °
Орбитален период 673,3 минути
Апоапсида 9134 км
Периапсида 9008 км
Меѓународна ознака 1983-127C

Космос-1521 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 29 декември 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 700 килограми. Космос-1521 бил навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на орбита околу Земјата на средна висина. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 673,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9134 km, а најмалото на 9008 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]