Космос-1503

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-1503
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 12 октомври 1983
Носечка ракета Космос
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 100,8 минути
Апоапсида 809 км
Периапсида 787 км
Меѓународна ознака 1983-103A

Космос-1503 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 октомври 1983 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 750 килограми. Космос-1503 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 809 км, а најмалото на 787.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]