Космос-1540

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1540
Датум на лансирање 2 март 1984
Ракета-носач Протон-К
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 1.3 °
Орбитален период 1435.98 минути
Апоапсида 5834 км
Периапсида 5735 км
Меѓународна ознака 1984-022A

Космос-1540 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 2 март 1984. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на геостационарна орбита. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 1435.98 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 1.3 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 5834 km, а најмалото на 5735 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]