Космос-1518

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1518
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 28 декември 1983
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1998
Орбитален наклон 63,0 °
Орбитален период 718,3 минути
Апоапсида 9768 км
Периапсида 614 км
Меѓународна ознака 1983-126A

Космос-1518 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 28 декември 1983. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-1518 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 718,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 63,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9768 km, а најмалото на 614 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]