Космос-1578

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-1578
Датум на лансирање 28 јуни 1984
Ракета-носач Р-14 Чусоваја (руски: Чусовая) (8К65, НАТО ознака SS-5 Skean), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1993
Орбитален наклон 50,7 °
Орбитален период 104,3 минути
Апоапсида 1635 км
Периапсида 295 км
Меѓународна ознака 1984-068A

Космос-1578 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 28 јуни 1984. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 104,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,7 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1635 km, а најмалото на 295 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]