Космос-1541

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-1541
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 6 март 1984
Ракета-носач Молнија
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 63,0 °
Орбитален период 717,7 минути
Апоапсида 9738 км
Периапсида 613 км
Меѓународна ознака 1984-024A

Космос-1541 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 6 март 1984. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-1541 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 63,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9738 km, а најмалото на 613 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]