Жамбилска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жамбил (област))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жамбилска област
Жамбыл облысы
Жамбылская область
Област
Грб на Жамбилска област
Грб
Жамбилската област во Казахстан
Жамбилската област во Казахстан
Координати: 44°00′ СГШ 72°00′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Админ. центар Тарас
Управа
 • Управник Џексембин Борибај
Површина[1]
 • Вкупна 144.200 км2
Население (2005-12-01)[1]
 • Вкупно 1.000.000
 • Густина 6.9.348.127.600.555.0/км2
Часовен појас East (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 080000
Повикувачки број +7 (726)
ISO 3166 KZ-ZHA
Рег. таб. H
Области 10
Градови 4
Села 367
Мреж. место http://www.zhambyl.kz/

Жамбилска област (казашки: Жамбыл облысы, руски: Жамбылская область) — една од 14 области во Казахстан. Главен град е Тарас. Населението брои околу милион жители, а градот има 335.100 жители.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 10 окрузи:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надорешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]