Градови на Куба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Куба

Ова е список на поголемите населени места (градови) на Куба.

Најголеми градови[уреди | уреди извор]

Ова се најголемите градови на Куба, дадени по надолен редослед. До секој град се наоѓа бројот на жители. Сите податоци се од 2003 г.

Други градови[уреди | уреди извор]

Овие градови не се мешѓу најголемите во Куба, но се забележителни од други причини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]