Прејди на содржината

Список на градови во Куба

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Градови во Куба)
Карта на Куба

Ова е список на поголемите населени места (градови) на Куба.

Најголеми градови

[уреди | уреди извор]

Ова се населените места во Куба со преку 20.000 жители, по надолен редослед. Бројот на жители се однесува на самиот град, а не на нивните општини. Сите податоци важат за 2003 г.[1][2]

Хавана
Сантјаго де Куба
Камагвеј
Олгин
Санта Клара
Гвантанамо
Бр. Град Население Покраина
1 Хавана 2.135.498 Хавана[3]
2 Сантјаго де Куба 425.851 Сантјаго де Куба
3 Камагвеј 305.845 Камагвеј
4 Олгин 277.050 Олгин
5 Гвантанамо 207.857 Гвантанамо
6 Санта Клара 205.812 Виља Клара
7 Лас Тунас 153.982 Лас Тунас
8 Бајамо 147.563 Гранма
9 Сиенфуегос 144.207 Сиенфуегос
10 Пинар дел Рио 137.523 Пинар дел Рио
11 Матансас 132.664 Матансас
12 Сиего де Авила 110.422 Сиего де Авила
13 Санкти Спиритус 98.794 Санкти Спиритус
14 Мансаниљо 97.038 Гранма
15 Карденас 80.832 Матансас
16 Палма Соријано 76.179 Сантјаго де Куба
17 Моа 57.652 Олгин
18 Флорида 53.847 Камагвеј
19 Морон 53.551 Сиего де Авила
20 Нуева Херона 46.923 Хувентуд
21 Контрамаестре 44.752 Сантјаго де Куба
22 Колон 44.520 Матансас
23 Артемиса 43.427 Артемиса
24 Гвинес 42.801 Мајабеке
25 Сагва Ла Гранде 41.756 Виља Клара
26 Тринидад 41.293 Санкти Спиритус
27 Пласетас 40.982 Виља Клара
28 Баракоа 39.190 Гвантанамо
29 Нуевитас 38.995 Камагвеј
30 Банес 34.452 Олгин
31 Сан Луис 33.717 Сантјаго де Куба
32 Сан Хосе лас Лахас 33.233 Мајабеке
33 Кајбариен 32.679 Виља Клара
34 Сан Антонио де лос Бањос 32.582 Артемиса
35 Пуерто Падре 31.854 Лас Тунас
36 Хагвеј Гранде 30.200 Матансас
37 Кабајван 30.135 Санкти Спиритус
38 Мајари 29.027 Олгин
39 Вертиентес 28.368 Камагвеј
40 Варадеро 27.170 Матансас
41 Консоласион дел Сур 26.953 Пинар дел Рио
42 Амансио 26.658 Лас Тунас
43 Сан Кристобал 25.932 Артемиса
44 Гвира де Мелена 24.896 Артемиса
45 Сан Херман[4] 24.699 Олгин
46 Куманајагва 24.367 Сиенфуегос
47 Сагва де Танамо 23.641 Олгин
48 Гванахај 23.095 Артемиса
49 Хатибонико 22.962 Санкти Спиритус
50 Маникарагва 22.851 Виља Клара
51 Камахуани 22.796 Виља Клара
52 Коломбија 22.295 Лас Тунас
53 Сандино 22.187 Пинар дел Рио
54 Ховељанос 22.000 Матансас
55 Никеро 21.636 Гранма
56 Ла Маја[5] 21.278 Сантјаго де Куба
57 Баута 21.151 Артемиса
58 Хигвани 21.130 Гранма
59 Гвиса 20.461 Гранма
60 Никаро-Левиса[6] 20.000 Олгин

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Најголемите градови во Куба
  2. „Исход од пописот на населението од 2002 г.“. Архивирано од изворникот на 2007-02-03. Посетено на 2007-08-31.
  3. Град-покраина, со службен назив Град Хавана.
  4. Седиште на општината Урбано Норис
  5. Седиште на општината Сонго-Ла Маја municipality
  6. Дел од општината Мајари, наречен и само Никаро

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]