Германија на Евровизија 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Избор на песна за Евровизија2010
ЗемјаGermany
National selection
Selection processUnser Star für Oslo 2010
100% Televoting
ДатаHeats
2 February 2010
9 February 2010
16 February 2010
23 February 2010
2 March 2010
Quarter-final
5 March 2010
Semi-final
9 March 2010
Final
12 March 2010
ПобедникLena Meyer-Landrut
ПеснаSatellite
Finals performance
Резултати од финале1st, 246 points

Германија е победникот за натпреварот за песна на Евровизија 2010, кој се одржа во мај 2010 година во Баерум, Норвешка . Влезот на земјата беше избран во серија натпреварувачки топки и национално финале – Ѕвездите на Осло 2010 – кој беше организиран заеднички од јавните радиодифузери AРД и НДР и приватниот телевизиски канал ПроСиебен, заедно со трикратниот Евровизиски учесник за Германија (како пејач и / или текстописец) и музички продуцент, Стефан Рааб .

Планирање[уреди | уреди извор]

Вестите за планирањето на влезот на песната за песна на Евровизија за 2010 година што се прошири кратко време по завршувањето на натпреварот за песна на Евровизија 2009 година, на 25-ти мај. Државниот радиодифузер AРД/НДР беше откриено дека му пристапил на Стефан Рааб и приватниот радиодифузен сервис ПроСиебен да работат заедно со нив во подготовките за натпреварот во 2010 година, со цел да се создаде можна победничка песна што ќе ја пее некој друг. Беше откриено дека Рааб го одбил барањето, но ПроСиебен ја прифатил понудата за работа со AРД/НДР .[1]

Ѕвездите на Осло 2010[уреди | уреди извор]

Податотека:Unser star für Oslo titlecard.jpg
Лого на Ѕвездите на Осло

Повеќе информации беа објавени на 20-ти јули, со веста дека Рааб всушност ќе соработува со двата радиодифузери во подготовките за натпреварот за 2010 година. Процесот на селекција се состоеше од осум емисии - пет семинари беа емитувани на ПроСиебен, што доведе до четврт-финалето на АРД, полуфинале повторно на ПроСиебен и финалната емисија на АРД. За последната фаза на процесот беа избрани вкупно 20 учесници. Повеќето учесници беа неискусни и млади пејачи.[2][3][4]

Рааб ја презеде водечката улога во програмите како раководител на жирито и беше придружуван од 16 други судии за славна личност од музичката и забавната индустрија.[5]

На прелиминарните емисии на 2 и 9 февруари учествуваа вкупно 20 акти, од кои секоја содржи 10 дела. Овие десет дела извршија популарни хитови, со пет акти од секое шоу кое се квалификувало до елиминацијата. Помеѓу 16 февруари и 2 март овие десет дела беа елиминирани на пет: два дела елиминирани во првата топлина; две во втората топлина; и еден во третата топлина. Квалификациските дејства напредуваа до четврт-финалето, кое се емитуваше на АРД, на 5 март. Четири напредни во полуфиналето на 9 март, емитуваа на ПроСибен, а на 12 март останаа само две дела: Џенифер Браун и Лена Мејер-Ландрут .[6][7]

Во финалето на 12 март, двата финалисти изведоа вкупно три песни: секој изведувач ги изведе првите две песни "Пчела" и "Сателит", како и уште една индивидуална песна. Имаше вкупно два гласачки круга. Песната за секој пејач беше утврдена во првиот круг, додека конечниот победник беше избран во вториот круг.[8] Лена Мејер-Ландрут беше победник со песната " Сателит ", а Браун доаѓа на второто место со нејзината индивидуална песна " Јас се грижам за тебе ".[9][10]

Емисиите беа организирани од страна на Матијас Опенховел и Сабине Хајнрих во Келн .[11]

Табела за елиминација[уреди | уреди извор]

Појавување1 (2 февруари 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Ивон Катерфелд и Мариус Милер-Западенхаген

Резултати: [12][13]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Бенџамин Петерс " Тела " ( Роби Вилијамс ) Елиминирани
2 Керстин Фрекинг " Мојот бесмртник " ( Еванескенс ) Безбедно
3 Јоханес Бом " Луд " ( печат ) Елиминирани
4 Далија Шараф " Конечно " ( Ета Џејмс ) Елиминирани
5 Кирил Кругер " Хотел Калифорнија " ( Бурма ) Безбедно
6 Мајкл Краус "Те сакам" ( Паоло Нутини ) Елиминирани
7 Мери Восканијан " Ослободете ме " ( Агнес ) Безбедно
8 Катрин Валтер " Никој не знае " ( розова ) Безбедно
9 Себастијан Шварцбах " Дома " ( Мајкл Бубле ) Елиминирани
10 Лена Мејер-Ландрут " Мое исто " ( Адел ) Безбедно

Појавување 2 (9 февруари 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Сара Коннор и Петар Мафеј

Резултати: [14][15][16]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Џенифер Браун " Јас сум надвор љубов " ( Анастасија ) Безбедно
2 Бенџамин Хартман " Подобро заедно " ( Џек Џонсон ) Елиминирани
3 Марија-Лиза Штрасбург " Спасување на моето лице " ( KT Tunstall ) Безбедно
4 Behnam Seifi " Зачувај соба " ( John Legend ) Елиминирани
5 Шарихан Осман " Јас немам ништо " ( Витни Хјустон ) Безбедно
6 Алекс Сензиг " Каде и да одите " ( Повикувајќи ) Елиминирани
7 Јана ѕид " Кој знае " ( Пинк ) Елиминирани
8 Франциска Вебер " Љубовта Foolosophy " ( Џамираквај ) Елиминирани
9 Леон Тејлор "Дер Вег" ( Херберт Гронејер ) Безбедно
10 Кристијан Дурстевиц " Вера " ( Џорџ Мајкл ) Безбедно

Појавување 3 (16 февруари 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Нена и Кениг Борис

Резултати: [17][18][19]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Мери Восканијан " Ако не те земам " ( Алиша Кис ) Елиминирани
2 Џенифер Браун " Како што правам " ( Мелиса Етеридж ) Безбедно
3 Марија-Лиза Штрасбург " Елена " ( Мојот хемиски романса ) Елиминирани
4 Леон Тејлор "Irgendwas bleibt" ( Силбермонд ) Безбедно
5 Катрин Валтер " Авенија Ворвик " ( Дафи ) Безбедно
6 Керстин Фрекинг " Не се подготвени да направат убаво " ( Дикси Пикс ) Безбедно
7 Кристијан Дурстевиц " Промена " ( Даниел Мериветер ) Безбедно
8 Шарихан Осман "Почувствувајте го Нил" (сопствен состав) Безбедно
9 Лена Мејер-Ландрут "Дијамант Дејв" ( Птицата и пчелата ) Безбедно
10 Кирил Кругер "Топла празнина" ( Роби Вилијамс ) Безбедно

Појавување 4 (23 февруари 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Саша и Касандра Стин

Резултати: [20][21][22]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Катрин Валтер " Љубов песна " ( Сара Бареј ) Елиминирани
2 Шарихан Осман " Дали сте или не сте мое дете " ( Луј Џордан ) Безбедно
3 Кирил Кругер " Прекрасен ден " ( U2 ) Елиминирани
4 Џенифер Браун " Јас сум со тебе " ( Аврил Лавињ ) Безбедно
5 Кристијан Дурстевиц "Друга ноќ" (сопствен состав) Безбедно
6 Лена Мејер-Ландрут " Основи " ( Кејт Неш ) Безбедно
7 Керстин Фрекинг " Благодарам У " ( Аланис Морисет ) Безбедно
8 Леон Тејлор " Дали ќе си одам на пат " ( Лени Кравиц ) Безбедно

Појавување 5 (2 март 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Џој Денален и Реа Гарви

Резултати: [23][24][25]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Керстин Фрекинг "Подобро" ( Регина Спектор ) Безбедно
2 Лена Мејер-Ландрут " Нов чевли " ( Паоло Нутини ) Безбедно
3 Џенифер Браун " Не е никој " ( Руфус и Чака Кан ) Безбедно
4 Леон Тејлор " Солзи на небото " ( Ерик Клептон ) Елиминирани
5 Шарихан Осман "Во градот" (сопствен состав) Безбедно
6 Кристијан Дурстевиц " Танц со некој " ( Мандо Диао ) Безбедно

Четврт-финале (5 март 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Анке Енглеке и Адел Тавил

Резултати: [26][27][28]

Нацртај Уметник Прва песна (оригинален уметник) Нацртај Втора песна (оригинален уметник) Резултат
1 Шарихан Осман " Имаш љубов " ( Фиренца и машина ) 6 "Никогаш не го чувствувам патот што го чувствувам денес" (сопствен состав) Елиминирани
2 Џенифер Браун " Солун " ( Наташа Бедингфилд ) 7 "Никоја жена" ( Anouk ) Безбедно
3 Керстин Фрекинг " Ако песна може да ме добие " ( Марит Ларсен ) 8 "Еден ден" ( Регина Спектор ) Безбедно
4 Кристијан Дурстевиц " Орас " ( Мандо Диао ) 9 "Сталкер" (сопствен состав) Безбедно
5 Лена Мејер-Ландрут " Mouthwash " ( Кејт Неш ) 10 "Неополитански соништа" ( Лиза Мичел ) Безбедно

Полуфинале (9 март 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Барбара Шенебергер и Јан Делај

Резултати: [6][7][29]

Нацртај Уметник Прва песна (оригинален уметник) Резултат Нацртај Втора песна (оригинален уметник) Резултат
1 Кристијан Дурстевиц " Јас сум ти " ( Џејсон Мраз ) Безбедно 5 "Во твоите раце" ( Чарли Винстон ) Елиминирани
2 Керстин Фрекинг " Чиста рака " ( Аланис Морисет ) Елиминирани - Не напредуваше -
3 Лена Мејер-Ландрут "Господин Љубопитност" ( Џејсон Мраз ) Безбедно 6 " Ловекатите " ( The Cure ) Безбедно
4 Џенифер Браун " Тешки крст " ( озборувања ) Безбедно 7 " Боли " ( Кристина Агилера ) Безбедно

Финале (12 март 2010)[уреди | уреди извор]

 • Познати судии: Стефани Клос и Ксавиер Наиду

Резултати: [9][10][30]

Финале - избор на песна
Нацртај Уметник Песна Текстописци (и) Резултат
1 Џенифер Браун " Пчела " Роси Голан, Пер Кристијан Отестад, Мајаени Штраус Надвор
2 Лена Мејер-Ландрут " Пчела " Роси Голан, Пер Кристијан Отестад, Мајаени Штраус Надвор
3 Џенифер Браун " Сателит " Џули Фрост, Џон Гордон Надвор
4 Лена Мејер-Ландрут " Сателит " Џули Фрост, Џон Гордон Напредно
5 Џенифер Браун " Јас се грижам за тебе " Мартин Флиеншмит, Клаудио Пагонис, Макс Муцке Напредно
6 Лена Мејер-Ландрут " Љубов ме " Стефан Рааб, Лена Мејер-Ландрут Надвор
Финале - избор на изведувач
Нацртај Уметник Песна Текстописци (и) Резултат
1 Лена Мејер-Ландрут " Сателит " Џули Фрост, Џон Гордан Победник
2 Џенифер Браун " Јас се грижам за тебе " Мартин Флиеншмит, Клаудио Пагонис, Макс Муцке Финалист

Пред Евровизија[уреди | уреди извор]

Шесте верзии на четирите финалистички песни беа објавени неколку минути по завршувањето на финалето. До 13 март Мејер-Ландрут ги предводеше германските iTunes листи за преземање со сите три нејзини песни: " Сателит " го освои првото место, проследено со " Bee " во второто и " Love Me " на третото место. Песната " Јас се грижам за тебе " на Џенифер Браун го освои четвртото место на табелата, по што следеа нејзините верзии на "Bee" и "Satellite" на 7 и 14 место. Еден макси сингл со три песни на Мејер-Ландрут беше објавен на 16 март.[31] "Сателит" влезе во германската список на синглови на прво место и оттогаш е сертифицирана платина.[32][33]

На 16 март 2010 година, видеото премиерно беше прикажано на јавниот радиодифузен сервис Дас Ерсте, веднаш пред најгледаниот билтен на весникот Тагешау во Германија. Кратко потоа, истовремено беше прикажано и на четири приватни станици ( Sat.1, ПроСиебен, Кабел аинс, Н24 ) пред почетокот на нивните вечерни програми за преминување на времето .[34] Двете официјално поставени YouTube видеа на песната заеднички генерираа повеќе од 68 милиони пати од нивното пуштање.[35][36]

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Како член на " Големата четворка ", Германија автоматски се квалификуваше за финалето на 29-ти мај. Лена Мејер-Ландрут ја освои 22. место од 25-те учеснички и победи на натпреварот со 246 поени. Ова е првпат Германија да победи на натпреварот од 1982 година и првпат како обединета држава. Како таков, Германија беше домаќин на натпреварот за песна на Евровизија 2011 .

Поени доделени од Германија [37][уреди | уреди извор]

Semi final[уреди | уреди извор]

12 points Белгија BEL
10 points Португалија POR
8 points Грција GRE
7 points Полска POL
6 points Исланд ISL
5 points Албанија ALB
4 points Србија SRB
3 points Финска FIN
2 points Малта MLT
1 point Русија RUS

Final[уреди | уреди извор]

12 points Белгија BEL
10 points Турција TUR
8 points Грција GRE
7 points Ерменија ARM
6 points Португалија POR
5 points Србија SRB
4 points Исланд ISL
3 points Франција FRA
2 points Ирска IRL
1 point Албанија ALB

Поени добиени од Германија
12 поени 10 поени 8 поени 7 поени 6 поени
 • Данска
 • Естониа
 • Финска
 • Латвиа
 • Норвешка
 • Словачка
 • Шпанија
 • Шведска
 • Швајцарија
 • Албаниа
 • Белгија
 • Литваниа
 • Словениа
 • Турција
 • Босна
 • Ирска
 • Македонија
 • Србија 
 • Полска
 • Хрватска
 •  Русија
5 поени 4 поени 3 поени 2 поени 1 точка
 • Украина
 • Кипар
 • Малта
 • Холандија
 • Обединетото Кралство  
 • Бугарија
 • Франција
 • Исланд
 • Романија 
 • Грција
 • Азербеџан  
 • Португалиа

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Solloso, Jaime (2009-05-25). „Germany prepares for 2010“. Oikotimes. Архивирано од изворникот на 2009-05-27. Посетено на 2009-05-25. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 2. Siim, Jarmo (2009-07-20). „German broadcasters join Raab for Eurovision success“. European Broadcasting Union. Посетено на 2009-07-20.
 3. „ESC 2010: ARD und Pro7 suchen deutschen Kandidaten“ (германски). ARD (broadcaster). 2009-07-20. Архивирано од изворникот на 2009-07-24. Посетено на 2009-07-20. Text "ARd" ignored (help)
 4. Murray, Gavin (2009-07-20). „Raab helps out to find German entry for 2010“. ESCToday. Посетено на 2009-07-20. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. „Unser Star für Osly celebrity judges“. unser-star-fuer oslo.de. Посетено на 2010-02-10. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 6. 6,0 6,1 Klier, Marcus (2010-03-09). „Results: Two acts qualified in Germany“. ESCToday. Посетено на 9 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 7. 7,0 7,1 Brey, Marco (2010-03-09). „Lena and Jennifer proceed to German final“. European Broadcasting Union. Посетено на 9 March 2010.
 8. Klier, Marcus (2010-03-11). „Germany: Format of the national final clarified“. ESCToday. Посетено на 11 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 9. 9,0 9,1 Klier, Marcus (2010-03-12). „Germany sends Lena Meyer-Landrut to the Eurovision Song Contest“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 14 March 2010. Посетено на 12 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 10. 10,0 10,1 Brey, Marco (2010-03-12). „Lena Meyer-Landrut gets German ticket to Oslo“. European Broadcasting Union. Посетено на 12 March 2010.
 11. Grillhofer, Florian (2010-01-22). „Germany: More details on national final“. ESCToday. Посетено на 2010-01-22. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 12. Klier, Marcus (2010-02-02). „Live: First heat in Germany“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 8 February 2010. Посетено на 2 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 13. Klier, Marcus (2010-02-02). „Results: Five acts qualified in Germany“. ESCToday. Посетено на 2 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 14. Klier, Marcus (2010-02-09). „Live: Second heat in Germany“. ESCToday. Посетено на 9 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 15. Klier, Marcus (2010-02-09). „Results: Five acts qualified in Germany“. ESCToday. Посетено на 9 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 16. Brey, Marco (2010-02-09). „Germany: Second preselection heat finished“. European Broadcasting Union. Посетено на 9 February 2010.
 17. Klier, Marcus (2010-02-16). „Live: First elimination round in Germany“. ESCToday. Посетено на 16 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 18. Klier, Marcus (2010-02-16). „Results: Two acts eliminated in Germany“. ESCToday. Посетено на 16 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 19. Brey, Marco (2010-02-16). „Results of third German preselection heat“. European Broadcasting Union. Посетено на 16 February 2010.
 20. Klier, Marcus (2010-02-23). „Live: Second elimination round in Germany“. ESCToday. Посетено на 23 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 21. Klier, Marcus (2010-02-23). „Results: Two acts eliminated in Germany“. ESCToday. Посетено на 23 February 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 22. Brey, Marco (2010-02-23). „Unser Star Für Oslo: Results of fourth heat“. European Broadcasting Union. Посетено на 23 February 2010.
 23. Klier, Marcus (2010-03-02). „Live: Third elimination round in Germany“. ESCToday. Посетено на 2 March 2010.
 24. Klier, Marcus (2010-03-02). „Results: One act eliminated in Germany“. ESCToday. Посетено на 2 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 25. Brey, Marco (2010-03-02). „Unser Star Für Oslo: Fifth heat finished“. European Broadcasting Union. Посетено на 2 March 2010.
 26. Klier, Marcus (2010-03-05). „Live: Quarter final in Germany“. ESCToday. Посетено на 5 March 2010.
 27. Klier, Marcus (2010-03-05). „Results: One act eliminated in Germany“. ESCToday. Посетено на 5 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 28. Schacht, Andreas (2010-03-05). „Four left in German race for Oslo“. European Broadcasting Union. Посетено на 5 March 2010.
 29. Klier, Marcus (2010-03-09). „Live: Semi final in Germany“. ESCToday. Посетено на 9 March 2010.
 30. Klier, Marcus (2010-03-12). „Live: National final in Germany“. ESCToday. Посетено на 12 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 31. Klier, Marcus (2010-03-13). „Lena Meyer-Landrut at number 1, 2 and 3 of German itunes charts“. ESCToday. Посетено на 13 March 2010. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 32. „Positions for Lena Meyer-Landrut in the German singles chart“ (германски). musicline.de. Посетено на 2010-03-30.
 33. Maier, Jens. Lena Meyer-Landrut: Satellite wird mit Platin ausgezeichnet. Stern.de. 14 April 2010. Accessed 14 April 2010. (германски)
 34. Mantel, Uwe. Lenas "Satellite" feiert Premiere auf fünf Sendern. DWDL.de. 24 March 2010. Accessed 24 March 2010. (германски)
 35. Lena Meyer-Landrut – Satellite – Eurovision Song Contest 2010 Germany (offizielles Musikvideo). YouTube.com. 17 March 2010. Accessed 14 April 2010.
 36. Lena – Satellite (Germany). YouTube.com. 24 March 2010. Accessed 14 April 2010.
 37. Eurovision Song Contest 2008

Надворешни врски[уреди | уреди извор]