Џејсон Мраз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Jason Mraz Џејсон Мраз
Џејсон Мраз во Outside Lands Music и Arts Festival 2009
Биографски податоци
Родено име Џејсон Томас Мраз
Роден(а) јуни 23 1977 (1977-06-23) (воз. 40 г.)
Мечанисвил, Вирџинија
САД
Жанрови Поп рок, алтернатива, blue-eyed soul
Занимања Пејач-текстописец, музичар
Инструменти Вокал, гитара, мандолина, Мандола, укулеле, клавијатура
Период на активност 1999–сега
Издавачи Elektra Records (2002–2005)
Atlantic Records (2005–сега)
Соработници Тристан Притиман, Бушвала
Мреж. место jasonmraz.com

Џејсон Томас Мраз (анг. Jason Thomas Mraz, англиски изговор: /məˈræz/;[1], роден Шаблон:23 година) е американски пејач-текстописец, роден и одгледан во Мечанисвил, Вирџинија.

Мраз го издал својот прв албум, Waiting for My Rocket to Come, кој го содржел хит синглот "The Remedy (I Won't Worry)", во 2002 година. Но сè додека не го издал вториот студиски албум ,Mr. A-Z тој немал стекнатокомерцијален успех. Албумот се искачил на Billboard 200 листата и продал повеќе од 100 000 копии во САД. Во 2008 година, Џејсон Мраз го издал третиот студиски албум , We Sing. We Dance. We Steal Things. Албумот се искачил на третото место на Billboard 200 листата и бил комерцијален успех ширум светот заземајќи го десетото место на многу интернационални листи.

Интернационалниот пробив на Џејсон Мраз бил со издавањето на првиот сингл од албумот, "I'm Yours". Синглот се искачил на шестото место на Билборд Хот 100 листата.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Џејсон Мраз е роден и одгледан во Мечанисвил, Вирџинија.[2] Тој има чешко потекло кое го наследил преку неговиот дедо кој се преселил во САД од Австро-Унгарија во 1915 година.[3] Неговото преиме преведено од чешки значи "мраз".[3] (чешки: mráz).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. See inogolo:pronunciation of Jason Mraz.
  2. Seraceno, Christina. „Jason Mraz Biography“. Allmusic. http://allmusic.com/artist/jason-mraz-p543198/biography. посет. 27 Декември, 2010 г. 
  3. 3,0 3,1 Blair, Tom. „Dialogue: Jason Mraz“, „San Diego Magazine“, Ноември 2008 (посет. 6 февруари, 2009 г).