The Cure

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Cure
The Cure во живо во Сингапур во 2007. Од лево кон десно: Порл Томпсон, Џејсон Купер (одзади), Роберт Смит, Сајмон Галап
Животописни податоци
ПотеклоАнглија Кроли, Англија
Жанровипанк
рок
алтернативен рок
нов бран
готски рок
Период на активност1976–сѐ уште
ИздавачиFiction
Suretone
Geffen
Polydor
Elektra
Sire
СоработнициMalice
Easy Cure
The Glove
Мреж. местоwww.thecure.com
Членови
Роберт Смит
Порл Томпсон
Сајмон Галап
Џејсон Купер
Поранешни членови
Лол Толарст
Мајкл Демпси
Метју Хартли
Фил Торнели
Енди Андерсон
Борис Вилијамс
Роџер О`Донел
Пери Бамонте

The Cure се англиска рок група основана во Кроли, Сасекс во 1976. Групата поминала низ неколку промени на составот. Единствениот постојан член е фронтменот, гитарист и главен текстописец Роберт Смит, познат по неговата бушава и долга коса, бледо лице и размачкан кармин.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]