Габриел Барбоса Алмеида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил Габриел
Gabriel Barbosa 2016b.jpg
Лични податоци
Полно име Габриел Барбоса Алмеида
Роден на 30 август 1996 (1996-08-30) (23 г.)
Роден во Сао Бернардо до Кампо, Бразил
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Сантос Сантос
Број 10
Младинска кариера
Сантос Сантос
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2016 Сантос Сантос 83 (24)
2016- Интер Интер 9 (1)
2017-2018Бенфика Бенфика 1 (0)
2018-Сантос Сантос 4 (4)
Репрезентација
2011 Бразил Бразил 15 4 (3)
2013 Бразил Бразил 17 5 (3)
2014 Бразил Бразил 20 13 (4)
2015- Бразил Бразил 23 11 (8)
2016- Бразил Бразил 4 (2)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Габриел Барбоса Алмеида (роден на 30 август 1996, во Сао Бернардо до Кампо), познат како Габигол или само како Габриел, е бразилски фудбалер, напаѓач на Сантос.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Деснак со тенденција почесто да ја користи левата нога, но нема потешкотии да игра и да ја контролира топката со десна како и да ги проигрува своите соиграчи. Во споредба со својот сонародник Нејмар, Габриел Барбоса е повеќе класичен шпиц, но тоа исто така може да игра и како втор напаѓач. Има одличен дриблинг и е вистински предатор во воздухот. Опремен со силен и прецизен шут, станува многу непредвидлив, карактеристики кои го прават тип на играч сличен на Серхио Агуеро, наместо на неговиот идол Нејмар, во однос на кој има помалку брзина но повеќе физичка сила и поголема способност да биде класичен напаѓач.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Сантос[уреди | уреди извор]

Габриел во дресот на Сантос.

Роден во Сао Бернардо до Кампо, Сао Паоло, Габриел започнал да игра фудбал приклучувајќи му се на младинскиот сектор на Сантос во 2004, на возраст од 8 години.[1] На 25 септември 2012, тој го потпишал првиот професионален договор со клубот, во кој била вклучена клаузула (за евентуално заминување) од 50 милиони евра.[2] Габриел го направил своето деби за првиот тим на 17 јануари следната година, во пријателски натпревар против Гремио Баруери.[3]

На 26 мај 2013, Габриел го направил своето деби во лигата, на возраст од само 16 години, во ремито 0–0 против Фламенго.[4] Својот прв професионален гол го постигнал на 22 август, единствениот во натпреварот за победа над Гремио, во Купот на Бразил.

На 1 февруари 2014, Габриел постигнал два гола во победата на Сантос со 5–1 над Ботафого, во Кампеонато Паулиста првенството.[5] Тој го завршил првенството со седум гола, а Сантос го освоил второто место.

Својот прв гол во Бразилската Серија А Габриел го постигнал на 20 април 2014, во ремито 1–1 на домашен терен против Спорт Ресифе.[6] На 23 септември тој потпишал нов пет-годишен договор,[7] и ја завршил сезоната со вкупно 21 гол (8 во Серија А, 7 во Кампеонато Паулиста и 6 во Купот н Бразил).

Откако сезоната 2015 ја започнал на клупата, Габриел станал стартер по заминувањето од клубот на Робињо. Тој постигнал 10 гола во Серија А, и бил најдобар стрелец во Купот на Бразил со осум гола.

Интер[уреди | уреди извор]

На 30 август 2016 година, се преселил во ШИнтер за околу 30 милиони евра.[8] Сепак, од причини поврзани со финансискиот фер плеј, клубот од Милано бил принуден да го исклучи од листата на играчи кои можат да се користат во Лигата на Европа за сезоната 2016-2017.[9] На 25 септември го направил своето деби во Серија А, за време на натпреварот против Болоња.[10] Против истиот противник, во вториот дел од сезоната тој го постигнал својот прв и единствен гол за Интер, во победата со 1-0 на Дал'Ара.[11]

За време на сезоната тој речиси никогаш не бил во преден план кај ниту еден од тројцата тренери, Де Бур, Пиоли и Веки, кои му дале можност на теренот да истрча само во 10 наврати и на кои постигнал еден гол.

Бенфика[уреди | уреди извор]

На 31 август 2017, Габриел и се приклучил на екипата на Бенфика на заем до крајот на сезоната.[12] На 12 септември тој го направил своето деби за клубот дебитирајќи воедно и во Лигата на шампионите во натпреварот против ЦСКА Москва, заменувајќи го Алекс Грималдо во 77-та минута.[13]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Габриел е поранешен репрезентативец на Бразил во селекциите до 15 и до 17 години.

Во моментов настапува за репрезентацијата до 20 години, а има и 4 настапи за Олимписката репрезентација (до 23 години).

Своето деби за сениорската репрезентација го направил на 29 мај 2016, во победата со 2-0 над Панама, влегувајќи во игра од клупата за резерви во 64-тата минута на местото на Жонас, а подоцна во натпреварот го постигнал вториот гол за Бразил.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Aos 16 anos Gabigol vale R$ 131 milhões e é a maior promessa do Santos“ [With 16 years old, Gabigol worths R$ 131 millions and is Santos's wonderkid] (Portuguese). O Estado de S. Paulo. 9 April 2013. конс. 26 May 2013. 
 2. „Santos assina com Gabriel, de 16 anos, e estipula multa de R$ 130 milhões“ [Santos signs with Gabriel, 16 years old, and puts a R$ 130 million buyout clause] (Portuguese). O Estado de S. Paulo. 29 September 2012. конс. 26 May 2013. 
 3. „Muricy promove estreia de Gabigol, mas pede calma com promessa“ [Muricy promotes Gabigol's debut, but ask for calmness for wonderkid] (Portuguese). Gazeta Esportiva. 17 January 2013. конс. 26 May 2013. 
 4. „Neymar chora, mas não brilha, e Santos empata em 0 a 0 com o Fla“ [Neymar cries, but does not shine, and Santos draws by 0–0 with Fla] (Portuguese). Globo Esporte. 26 May 2013. конс. 26 May 2013. 
 5. „Santos dá novo show na Vila, goleia Botafogo e passa de 12 mil gols“ [Santos puts on a show in Vila again, thrashes Botafogo and surpasses 12 thousand goals] (Portuguese). Globo Esporte. 1 February 2014. конс. 19 January 2015. 
 6. „Santos empata em lance polêmico com Sport na Vila Belmiro: 1 a 1“ [Santos draws in a controversial play with Sport at Vila Belmiro: 1–1] (Portuguese). Globo Esporte. 20 April 2014. конс. 19 January 2015. 
 7. „Gabriel renova com o Santos FC até setembro de 2019“ [Gabriel renews with Santos until September 2019] (Portuguese). Santos' official website. 23 September 2014. конс. 19 January 2015. 
 8. „Inter, Gabigol è ora ufficiale. "Sarà con noi fino al 2021". 30 agosto 2016. 
 9. Luca Taidelli (1 септември 2016). „Inter, Europa League senza Gabigol, Joao Mario, Kondogbia e Jovetic“. 
 10. Diego Costa (25 settembre 2016). „Inter-Bologna 1-1: Perisic risponde a Destro, il pari fa sorridere solo Donadoni“. 
 11. Luca Taidelli (19 февруари 2017). „Bologna-Inter 0-1, Gabigol entra e segna“. 
 12. Fernandes Garcia, Filipa. „Gabigol no Benfica por uma temporada“, 31 август 2017. (на Portuguese)
 13. „Benfica vs. CSKA Moskva - 12 September 2017 - Soccerway“. uk.soccerway.com. конс. 2017-09-17. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]