Википедија:Уредувачки маратони - Република Српска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ВикиПроект
„Уредувачки маратон“
Glam Macedonia.svg
Wikipedia-logo-v2.svg
Дел од работната атмосфера
Дел од работната атмосфера
Дел од работната атмосфера

На 13 септември 2017 година се одржа уредувачки маратон со членовите на двата Вики Клуба по повод започнување на новата школска година, на тема Република Српска.

Членовите на Вики Клубовите работеа под надзор на Корисник:Виолетова, Корисник:MacedonianBoy, Корисник:Stojnaa како и под надзор на координаторот на образовната програма на ГЛАМ Македонија, Корисник:Matilda Bajkova, и дете едукаторки вработени во Музејот на македонската борба, Ана Вишинова и Даниела Митевска.

Резултати[уреди извор]

На маратонот учествуваа 9 членови на Вики Клубовите, кои надополнуваа посточеки статии и создадоа нови. Темата, како и изборот на статии, беа направени во соработка со Википедијанците од Република Српска. Беа создадени 13 нови статии, а една постоечкa статија беше надополнета со текст.


Список на учесниците
Корисничко име Статии
Simonka34 Манастир Тврдош

Арсланагов мост

Ivka55 Манастир Завала
Bogdanovicm Билеќко Езеро
Velichovskas Манастир Гомионица
Teona Mladenovska Национален парк Сутјеска

Реџеп-пашина кула
Мост на Мехмед паша -дополнување

Ilina dineva Орловачка пештера
Marija Andevska Попово поле
YoungThug Мост на Жепа
SirGoldenBlade Национален парк Козара

Самобор, тврдина
Говјештица