Корисник:Ivka55

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

zdravo

                    Крали Марко јунак над јунаци

Крали Марко е роден во Прилеп од таткото Волкашин и мајката Евросима.Крали Марко бил храбар и силен јунак.Во народните песни е испеан како јунак со натприродна сила.За сите јунаштини исто така бил и заслужен неговиот коњ Шарец.Шарец бил мудар коњ кој знаел кога треба да потклекне а кога да се уздигне а со тоа му помага на својот господар.Така се случило во дворот на Марко до Муса Кесаџија,Каде Марко победил.Марко бил честит човек и секогаш се борел против арамии и зулумќари.Ја штител рајата од разни зулуми,па затоа бил омилен меѓу народот.За возврат народот му испеал многу песни кои и ден денеска ги паметиме.По познати песни се„Марко избавува три синџири робије“како и песната„Марко ја укинува свадбарината“Крали Марко секогаш бил во покрет одел по градови и села и секогаш стигнувал да помогне на оние кои биле во невоља.За неговите подвизи биле раскажувани многу приказни како со неговиот Шарец.Скокал од планина на планина прескокувал езера и реки.И ако бил вазал им пркосел на османлиите.По аберот на телалите да не се игра во коло со кадуни(жени)и не пие вино уз Рамазан и не носи зелена долама.Али„Марко пие бино уз Рамазан ,Марко игра коло уз кадуне Марко носи зелена долама.Марковите кули во Прилеп се сведок на едно време,време на Марковото лукавство јунаштво на храброс кои ќе остане вечно во нашите сеќавања како и на нашите поколениа.Загинал во една борба но точно не се знае каде е и неговиот гроп,но сепак во нашите сознаниа како„Крали Марко јунак над јунаци“


                         Милош Црњански

Помеѓу 1935 и 1941 година работел во дипломатска служба во Берлин и Рим. По избувнувањето на Шпанската граѓанска војна, Црњански како што јави дописникот на времето објавија од седиштето Франк. Френк и го поддржа Фалангист движење во неговите дела. [8] По Шпанија, тој беше дописник во Рим, а поддржан Мусолини и италијански империјализам.

По избувнувањето на Втората светска војна беше евакуиран од Рим, преку Мадрид и Лисабон во август 1941 година тој отиде во Лондон.

Втората светска војна и повоената години многу Црњански поминати во егзил во Лондон, каде што во 1951 година, земајќи британско државјанство. [9]

Како противник на Тито и на комунистичката идеологија останува во Лондон и живее во егзил. Тука да ги работат на различни работни места. Сметководител чевли продавница Хелстерн на Бонд Стрит и дистрибуира книги компанија Hačards Пикадили во Лондон, додека неговата сопруга шие облека за кукли и стоковна куќа Хародс. Црњански патем се стекна со диплома од лондонскиот универзитет и диплома во хотелски менаџмент и managerialism.

Милош Црњански во Лондон беше член на Меѓународниот ПЕН-клуб, кој гарантира дека машината функционирам неговите романи.


                           Мишел Ферли

Според Мишел Ферли, серијата „Игра на тронови“ е фантазиска серија со неверојатни продукциски вредности. Таа серија има за секого по нешто. Прекрасна приказна за сладострасност, моќ и освета. Оваа драма, иако сместена во светот на фантазијата, разработува основи прашања кои се прашања и проблеми кои го засегаат секое семејство на кое било место на светот.

Мишел Ферли е актерка од Северна Ирска. Таа е родена во 1964 година во Колереин, во округот Лондонери, во семејството на Тереза и Брајан Ферли, познати публицисти.

Ферли со текот на годините гради успешна актерка кариера. Се појавува во бројни британски телевизиски серии, вклучувајќи ги и „The Bill“, „Holby City“ и „Heartbeat“. Една од нејзините први улоги е улогата на убиецот Кети Мајклс во епизодата „The Way Through The Woods“, во популарната серија „Inspector Morse“.Кога зборуваме за светот на филмот, Ферли учестувала во бројни проекти, од кои ќе ги наброиме: „Cup Cake“, „Chat Room“, „Harry Potter and the Deathly Hallows“, „The Duel“, „The Others“, „Hideous Kinky“, „A Soldier's Daughter Never Dies“ и „Hidden Agenda“. 19-ти март 2010 година ќе остане како нешто најзначајно во нејзината кариера. Токму тогаш беше објавено дека Мишел Ферли ја добива улогата на Кетлин Старк во серијата „Игра на тронови“ на „HBO“. Со тоа ја замени Џенифер Или која го играше нејзиниот лик во пилот епизодата на ултра популарната серија.Во серијата, семејството Старк е едно од највлијателните семејства во Вестерос. Тие го населуваат Северот илјадници години. Кога ќе помислите на Старк, не може да не се сетите на Кетлин Старк, моминско Тали.Таа е родена во семејството Тали и требало да се омажи со Брендон Старк, кој бил убиен. Подоцна, стапува во брак со неговиот брат Едард Старк, со кого има пет деца - Санса, Арија, Роб, Брен и Рикон. Секако, тука е и синот на Едард со друга жена, Џон Сноу.Во врска со нејзината улога во „Игра на тронови“, Мишел ќе изјави: „Мислам дека сите жени во серијата се многу цврсти. Тие мора да бидат јаки и цврсти со оглед на местото и времето во кое живеат.

Кетлин е мошне чесна и благородна личност. Сметам дека подобро е кога играте цврст карактер. На таквите ликови се базира серијата. Но, од друга страна, слабоста е особина која раскажува најмногу. Всушност, фактот што не може да го контролира својот гнев кон Џон Сноу е израз на слабост. Кетлин може да контролира или да се преправа дека контролира многу работи, но омразата кон Сноу не е во состојба да ја контролира.Тоа е слабост поради некој што го сака. Во нејзиниот ум и во нејзиниот систем на вредности, таа никогаш не би го направила тоа што го направил Едард. За неа мошне е тешко да е мажена со некој кој многу го сака, а кој целосно го скршил нејзиниот свет со тоа што има дете со друга жена.“ Интересен факт: Мишел Ферли била номинирана за наградата „Лоренс Оливие“ за нејзината улога во театарската претстава „Отело“. Цитат: „Сум работела најразични работи - слугинка, келнерка, сум одржувала градини. Но, работата која најмногу сум ја мразела е правењето шамивчиња и нивно пакување во кутија. Тоа е смртоносно здодевна работа.“Мишел Ферли, како Кетлин Старк, може да ја гледате во серијата „Игра на тронови“ секој понеделник во 20:05 часот на „HBO“. Вашата омилена серија може да ја гледате и преку услугата „HBO OD“.


                         Шон Бин                

Биографија

Роден е како Шон Марк Бин во Хандсворт, Шефилд (Јужна Џокеј, Англија), од таткото на Брајан и мајката Рита Бин. Неговите родители се шкотско потекло. Таа има помлада сестра, Лорејн. Првата љубов на Бин беше фудбал и сè уште како момче страсно навиваше на Шефилд Јунајтед. Повредите од детството го спречиле да се занимава со фудбалот, па затоа се запишал на Ротерхамскиот колеџ за уметност и технологија, а подоцна добил школарина за Кралската академија за драмски уметности. Дипломирал во 1983 со сребрен медал за неговата улога во Чекајќи го Бога. Неговата прва професионална изведба беше во 1983 година како Тибалд во Рим и Јулија во театарот Вотермил во Њубери, Беркшир.Помеѓу 1986 и 1988 година тој патувал низ земјата како солист со Кралската Шекспир компанијата, настапувајќи во драми: Ромео и Јулија, саем чистење на Запад и на летната ноќ сон. Тој дебитираше во филмот во 1986 година како Раноко Томазони во филмот Караваџо. Во текот на осумдесеттите и почетокот на деведесеттите години тој стана почитуван британски ТВ актер играте осветлување продукции Би-Би Clarissa и Лејди грижиме. Подоцна тој го игра Ричард Шарп во телевизиската серија Шарп и станува уште познат. тогаш тој глуми во филм Патриот Игри со Харисон Форд, а добива улоги во Goldeneye, Ана Каренина Ronin, Господарот на прстените трилогија, национално богатство и Троја.


                         Еди Марк

Еди Меркс бил познат како многу други познати во спортисти во другите спортови. Иако, Марк Шпиц освоил 7 златни медали на Олимписките игри во Минхен во 1972, а Мохамед Али бил неприкосновен на крајот од 1960-тите и 1970-тите, сепак реално, Еди Меркс е најголемиот спортист во тој период во светот.Се чини покрај трката Париз-Тур, единствена друга победа која му недостига е победа на Олимписките игри. На Олимписките игри настапил само еднаш, и тоа на Олимписките игри во Токио во 1964, на кои на друмската трка во поединечна конкуренција го освоил 12. место. Подоцна како професионалец и поради крутите аматерски принципи, му било оневозможено да настапи на Олимписките игри.

Споредбата со другите великани во велосипедизмот е излишна. За разлика од многумина, кои во годината имале 50 натпреварувачки денови, Еди Меркс имал над 200.


                          Драган Николиќ


Роден е на 20 август 1943 година во Белград, од таткото Душан (првично од Беране) и мајката Јелена (првично од Јагодина). Предците на Николиќ живееле во минатото Живковиќи, но неговиот дедо Радоња го променил своето презиме на благородниот Николај. Неговото крштено име било Драгослав, но во текот на својот живот, бил познат како Драган за симпатично недоразбирање.Неговиот постар брат беше Мирослав, кој беше негов модел. Тој израснал во Црвениот крст. По завршувањето на основното образование, се запишал во Четиринаесеттата белградска гимназија, што не го завршил бидејќи бил префрлен во Економскиот факултет. По две години во средно училиште го положил и приемен испит на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, а потоа како 17-годишен најмлад студент. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Белград.Ја започнува својата филмска кариера во 1964 година со помала улога во филмот "Правото на состојбата на работите", потоа потпишан од крстеното име Драгослав Николиќ. Кредитот за менување на прекари на име на сајтот должи грешки на крајот на телевизиската серија "Доволно да се молчи" во 1965 година, кога прекар за неговата кариера се става во каронот на улоги, наместо име.Првиот значителен водечка улога беше улогата на сезонски работници лабилна мораше да умре, но тој не го најде своето место во општеството и во животот (својства и многу од неговите подоцнежни карактери) во филмот "Кога сум мртов и нема" (1967) Живоин Павловиќ, кој (со онаа во филмот "Три часа за љубов" (1968) Ѓ Хаџиќ) диплома доделена на фестивалот во Пула 1968 Глумачко созревање, со серија на успешни градењето на ликовите на неговата генерација, со неговиот 1985 октомври доделување на Белград за " креативна способност да го возбуди ликот на голем психолошки опсег "(во ОГА Гаре насилници во филмот "Животот е убав" Б. Драшковиќ).Тој има направено големи и поголеми улоги во повеќе од триесет филмови; се издвојува уште еден "Хороскоп" (Б. Драшковиќ, 1969); "Бубачки во главата" (М. Радивојевиќ, 1970), "Улогата на моето семејство во светот револуција" (Б. Ченгиќ, 1971), "Младите и здрави како роза" (Ј, Јовановиќ, 1971), "Без зборови" (M . Радивојевиќ, 1972, царот Константин во Ниш), " 'рбетот" (В.Гилиќ, 1975), "Национална класа" (Г. Марковиќ, 1979 година, царот Константин), "Кој" (С. Шијан, 1980) "Бановиќ Страхиња" (В. Мимица, 1981), каде што улогата на турски разбојници Али доби Златна арена во Пула, "дел од сезоната на мир во Париз" (П. Голубовиќ, 1981), "Нешто помеѓу" (С. Карановиќ, 1983 ), "Балкан експрес" (Б. Балетиќ, 1983), "ветената земја" (В. Булаиќ, 1986), "Последното Монца јамка "(А. Бошковиќ институт, 1989)," Авторски фалсификат "(Д. Кресоја, 1991).Работи и во кратки филмови и на телевизија; популарноста на помладата публика му донесе фигура на Прлета од филмови и телевизиски серии "Отписани" (1974) и "Враќањето на писателите" (1976), во режија на Александар Ѓорѓевиќ, а тој исто така се појавува во серијата ,,Образ уз Образ" сопруга Милена Дравиќ. Во 2000 година му беше доделена наградата "Павле Вујишиќ", која му беше доделена на актер за живот.Од септември 2011 до 2013 година, тој беше лидер на популарниот светски квиз "Мултимилионер" на ТВ Пинк.На крајот од 2014 година тој беше примен во болница за проблеми со дигестивниот тракт и беше опериран во февруари 2015 година. Неговата состојба беше акутна во мај 2015 поради проблеми со белите дробови.Во септември 2015 година, тој се опоравуваше во Врњачка Бања повеќе од три недели, но подоцна отиде во Сокобања, каде што беше многу краток.На крајот на јануари 2016 година, здравствената состојба повторно беше влошена. Починал на 11 март 2016 година по долга и тешка болест на Воено-медицинската академија во Белград. Комеморацијата на смртта на дојанот на српската актерка се случи на 14 март во преполната сала на Ателје 212 на сцената "Мира тралидовиќ". Раде Шербеџија, Драган Бјелогрлиќ, Јелисавета Сека Саблиќ, Радослав Зеленовиќ, Воислав Брајовиќ и др. Тој беше погребан истиот ден во Алеја на заслужни граѓани на Новата гробишта во Белград.Според него, во мај 2016 година беше именуван филмски театар во рамките на културната институција Пароброд. Бил посветен на монографијата "Господ Мангуп" објавена во 2017 година. Во октомври 2017 година, во Врњачка Бања беше подигнат споменик во природна големина.


                           Бата Живоиновиќ

Велимир Бата Жијовиновиќ (Роден: 5 јуни 1933 - 22 мај 2016 година) е еден од најпознатите српски актери во Србија и во поранешна Југославија. Тој го открива својот талент за глума на возраст од 15 години, додека работел како сценарист, а понекогаш и статистичар во Академскиот театар во Белград. По завршувањето на средното образование во Ниш и во Нови Сад, тој се обидува да се запише на Драмската академија во Белград и успева да се запише во третиот обид. Тој неколку години игра во Белградскиот драмски театар, а во тој период има 300 ангажмани годишно.Бата ​​Живојиновиќ беше позаинтересирана за театарот од филмот, но по нејзиниот прв филм во 1955 година, песната на Кумбар од режисерот Р. Новаковиќ беше почеток на богата и плодна кариера.Живоиновиќ, која наскоро ќе стане познат под името на клипот, одигра најмногу филмски улоги, од било кој актер во историјата на југословенската кинематографија.Континуираната филмска кариера, поради што го напушти театарот ќе Живоиновиќ епизода започнува во возот без остарените ред од 1959 година и војната од 1960 година, и на реализација на режисерот Велко Булајиќ.Така што филмот Битката на Неретва се здобива со приматот е една од најголемите ѕвезди на југословенската кинематографија .Но, во зенитот на својата популарност, седумдесет години на минатиот век, како овие филмови се од Втората светска војна.Еден од најпознатите филмови од овој период е Валтер Одбрана Сараево, кој постигна голем успех во Кина. Во 1990 година тој беше избран за член на српскиот парламент. Во септември 2002 година, тој беше кандидат за претседател на Србија од Социјалистичката партија.Во октомври 2006 година, тој има срцев удар. 2009 добива гангрена од која се опоравува во Куба.2012 година има мозочен удар. Почетокот на мај 2016 година е ампутирана нога во спречувањето на ширењето на гангрена. Таа започна на 22 мај 2016 година во Белград.                           Виенски Валцер


Виенскиот валцер е една од најспектакуларните и најпопуларните социјални танци.

Потеклото на виенскиот валцер може да биде поврзано со танчер Landler и Dreher од 16 век. До 18-тиот век, танцот беше забранет од страна на властите.

Танцот е топки и забави, а во самата музика се нагласуваат низа инструменти. Во подоцнежниот марш на валцер, династијата ја презел Штраус ја презеде и големата улога со својата музика. Благодарение на работата на учителот на танцот во Нирнберг, г-дин. Паула Кребс, во 1951 година, валцерот учествува во натпреварувачки танци и создава вистинска атмосфера на танц на натпревари.

Меѓу социјалните ора, Виенскиот валцер има најдолга традиција. Тој го добил името според германскиот збор "waltzen" (да се ротира, кружи) и се однесува на нозете, кои трчаат по подиумот.


                         Џон Ди

Биографија Образование Малку е познато за неговото детство. Тој е роден во семејство на велшкото потекло како син на својот татко Роланд Диа, благородник во служба на кралот Хенри VIII и мајка Џејн Вајлд. Од 1537 до 1542 година, се школувал во црквата во Шелмсфорд, Есекс. Во 1542 година започнал да оди на Колеџот на Св. Џон во Кембриџ, каде што студирал грчки и математички јазик. За време на студиите, тој развил интерес за механика, картографија и навигација. Во 1546 година, тој студирал математика со стипендија на колеџот Тринити во Кембриџ со хуманист, сер Џон Чеке.

Во мај 1547 година, тој патувал во странство, каде што собирал ракописи и книги и се сретнал со некои од најпознатите разноврсни луѓе од тоа време. Тој се сретна со Жерар Меркатор, познатиот картограф, Gemu Frisius, големи kosmografa и советник Карл петти, Pedro Nunes, португалскиот кралски kosmografa и професор по математика на Kuambri и Oroncea ликовни професор по математика на Кралскиот колеџ.

Во 1548 се вратил од Холандија, каде што студирал навигација. Во периодот 1548-1551. Тој присуствуваше на колеџ во Луен во денешната Белгија.Фатих Терим (Предлошка:Јез-тур) (родeн 4. октобар 1953. во Адана во Турска), тренер е на фудбал и бивш фудбалер кој е моментално тренер ФК Галатасарај. Тренирал неколку клубови од Турска и Италија, како и репрезентацијата на Турска и репрезентацијата Турска до 21 година. Добил Орден на ѕвезда од Италија и Турски државен медал предадената служба.

Интернационална федерација на фудбалската историја и статистика (Предлошка:Јаз-енг) го ставила међу 8 најдобрите фудбалски тренера на светот, а награда ја примил на церемонијата 8. јануара 2001. у [[Ротенбург поврх Таубера|Ротенбург] Немачка. Еуроспортго оригласил за најдобриот тренер на Европском првенству у фудбалу 2008., [1] а УЕФА го прогласила за најбриот тренер истата година. Врлд сокер магазин го ставил помеѓу 7 најдобра тренера на светот во децембар 2008. а[2]

Играчка каријера[уреди | уреди извор]

Професионалната кариера ја почнал во 1969. година во Адани Демиспор.Поради финансиски проблеми бил едини играч кој бил тајно платен од страната на клубот.После 3 години биднал капитен. 1974. година преминал во Галатасарај и таму играл на позицијата либера.Како капитен имал улогу да замени повређене играче и заврши игру као либеро или бек. Играо је у Галатасарају 11 година и никогаш не освоил првенство, али освоилКуп Турске 1976., 1982. и 1985. година, а Суперкуп Турске 1982. година. Абдулах Гегић, поранешен тренер Партизана кој ја познавл Терима од када игрл штопера, кажал дека е Терим интелигентен одбрамбени играч каоФранц Бекенбауери рекол дека ке биде добар тренер као штопер преземал игри.

[[Датотека:Castle Neuschwanstein.jpg|thumb|замок стилво Романтизамво Нојшванштајну, Немачка]] [[Датотека:Wien - Schloss Belvedere, oberes (2).JPG|thumb|Барокни замок воБечу]] Замок е слободностојећ објект стамбени карактер сушност комплексот на објектот од поголем дел случки укомпорирани воПриродасредина или допунен Башта или паркот. Наменет е становништву за владаре или високи великодостојни, благороднике.Представник е на карактерот, има архитектонски вредности и се разликува од Замак со тоа што нема фунција Утврђења.Замокот се развил од Француска и италијаниските палати градскиот тип во респективи од замоци кои се преграадувале.[3]

Види још[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

 1. [1] Sevilenfrm.com
 2. Fatih Terim medju 10 najboljih trenera sveta setimes.com
 3. American Heritage Dictionary of the English Language (изд. 4th.). Boston: Houghton Mifflin Company. ISBN 0-618-08230-1.

Литература[уреди | уреди извор]

 1. Ракописна наука ČS Akademia vied, Praha 1966.
 2. Přehledný kulturní slovník Mlada Fronta, Praha 1964.
 3. Мала енциклопедија Просвета, треће издање, Београд, 1978.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]


Предлошка:Клица-архитектура                             ФидеСветска шаховска федерација (Предлошка:Јез-фр, Предлошка:Јез-енгл) основано во Паризво 20. јула 1924. година.Таа е позната како ФИДЕ со нејзината француска кратенка . (МОК) го признава ФИДЕ како врховно тело одговорно за проширување на развојот на шаховската култура, меѓународна соработка, организација на шах и шаховски првенства на глобално и континентално ниво. Протоколот за основање на ФИДЕ, кој ја обединува националната шаховска федерација, е составен 22. јула 1924. годинa,а го потпишале предствници од 15 земљи Аргентина, Белгија, Канада, Шпанија, Финска, Француска, Уједињено Краљевство, Холандија,Мађарска, Италија, Пољска,Румунија, Швајцарска, Чехословачка и Југославија. Во име на Југославија протоколот го потпиша Јаков Овадија, шаховски аматер, организатор и писател од Белград. Aleksander Rib од Холандија, кој остана на власт до 1949, беше избран за прв претседател. година. Неговиот наследник бил Фолк Рогард од Шведска од 1940. До 1970 година, на Конгресот на ФИДЕ 1970 во Зиген во Западна Германија), поранешниот светски шампион Макс Еве од Холандија беше избран за претседател, што тој го повтори Конгрес во Ница 1974. година.

Во првите две децении од своето работење, Фиде се фокусираше главно на организирање шаховски олимписки игри (тимски светски шампионат) и во тоа време немаше никакво влијание врз индивидуалниот светски шампионски систем. Главната слабост на ФИДЕ беше дека таа не соединувала голем број земји-членки, а особено надвор од членството СССР, тогаш има несомнено голема шах-сила.

Бидејќи тој е признат како меѓународна организација 1989. МОК беше во јуни 1999. признава ФИДЕ како меѓународна спортски федерација.

Дури и пред основањето на ФИДЕ, шахот со векови постоел како натпреварувачки спорт. Со потекло од Индија и во соседните земји од Азија, шах е во повеќе од 2000 години историја претрпе серија на промени со правилата се етаблира во 15-от век. Во претходните времиња немаше општи шаховски закони или уникатни пр меѓународна конкуренција; единственото правило беше дека шахот беше добар спорт во кој играчите очекуваа одредена етикета и убавината на играта.

Денес, ФИДЕ, со 161 земја членка, е една од најдинамичните спортски организации во светот. Таа носи заедно мажи и жени од различна раса, религија и политичките убедувања на заедничката цел за развој на шах меѓу милиони шахисти во светот. Нејзиното мото е Предлошка:Jez-lat (Ние сме едно, сите ние сме една нација).   Целта и Целта на ФИДЕ е проширување и развој на шах меѓу сите народи на светот, како и подигање на шах култура и знаење со спортски, научни, креативни и културна основа.   Донесува правила ФИДЕ шах и организира шаховска олимпијада, светски првенства и други натпревари под негово покровителство. Тоа е награден со титула на меѓународниот шаховски велемајстори, меѓународни мајстори, ФИДЕ мајстори, женски велемајстори, меѓународни мајстори на жените, ФИДЕ мајстори на жените, меѓународните судии и други наслови.

Нејзиниот сегашен претседател е Кирсан Илјумжинов, кој исто така е поранешен претседател Калмикија, на малата руска република.

Службени јазици ФИДЕ[уреди | уреди извор]

ФИДЕ признаје шест службених језика:

Во турнирските маси, имињата на играчите се внесуваат во ethology, а имињата на федерациите се интернационални. Табелите на ФИДЕ шах турнирите се составени на англиски, а текстот на националниот јазик и сценариото исто така се вметнува подолу.

Председници ФИДЕ[уреди | уреди извор]

Види још[уреди | уреди извор]

Земји членки[уреди | уреди извор]

Во моментов ФИДЕ има 161 земја членка. Овој број се менува затоа што се приклучуваат нови држави, а некои национални федерации или се болни или не можат да ги исполнат своите обврски кон ФИДЕ.

Авганистан, Азербејџан, Албанија, Алжир, Америчка Девичанска Острва, Андора, Ангола, Аргентина, Аруба, Аустралија, Аустрија, Бахама, Бахреин, Бангладеш, Барбадос, Белгија, Белорусија, Белизе, Бермуда, Боливија, Босна и Херцеговина, Боцвана, Бразил, Британска Девичанска острва, Брунеји Дарусалам, Бугарска, Бурунди, Велс, Венецуела, Вијетнам, Гана, Гватемала, Гернси, Грузија, Грчка, Данска, Доминиканска Република, Египат, Еквадор, Енглеска, Естонија, Етиопија, Замбија, Зимбабве, Израел, Индија, Индонезија, Ирак, Иран, Ирска, Исланд, Италија, Јамајка, Јапан, Јемен, Јерменија, Јордан, Јужна Кореја, Јужноафричка Република, Казахстан, Камбоџа, Канада, Катар, Кенија, Кина, Кинески Тајпех, Кипар, Киргистан, Колумбија, Костарика, Куба, Кувајт, Лаос, Летонија, Либан, Либија, Литванија, Лихтенштајн, Луксембург, Мадагаскар, Мађарска, Макао, Македонија, Малави, Малезија, Малта, Мароко, Маурицијус, Мексико, Мјанмар, Мозамбик, Молдавија, Монако, Монголија, Намибија, Немачка, Непал, Нигерија, Никарагва, Нови Зеланд, Норвешка, Обала Слоноваче, Пакистан, Палау, Палестина, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Перу, Пољска, Порторико, Португал, Руанда, Румунија, Русија, Салвадор, Сан Марино, Сејшели, Сијера Леоне, Сингапур, Сирија, Сједињене Америчке Државе, Словачка, Словенија, Сомалија, Србија и Црна Гора, Сри Ланка, Судан, Суринам, Тајланд, Таџикистан, Тринидад и Тобаго, Тунис, Туркменистан, Турска, Уганда, Узбекистан, Уједињени Арапски Емирати, Украјина, Уругвај, Фарска Острва, Филипини, Финска, Фиџи, Француска, Хаити, Холандија, Холандски Антили, Хонгконг, Хондурас, Хрватска, Чешка Република, Чиле, Џерзи, Швајцарска, Шведска, Шкотска, Шпанија.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]


                              Санта фе

Терминот 'Санта Фе' може да се однесува на:

Предлошка:Повеќекратна дестинација


                             Јанира

Јанира е во грчка митологија беше името на повеќе личности.

Митологија[уреди | уреди извор]

 1. Според Хесиодовој теогонијабеше еден одОкеаниде[1], веројатно божество Јонци,исто како и нејзината сестраДорида беше божествоДорци.[2]
 2. Хомер, Аполодор и Хигинсе споменува како еден одНереида.[3][4]
 3. Керка Ифис кралот Аргос била е Капанејева жена.[5]

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology}- -{Greek Mythology Link: OCEANIDS}-; -{List of OCEANIDS, daughters of Oceanus and Tethys
 2. -{theoi.com: Okeanides}-; -{NAMES OF OKEANIDES}-
 3. -{theoi.com: Nereides}-, Приступљено 4. 5. 2013.
 4. Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology}- -{Greek Mythology Link: NEREIDS}-; -{List of NEREIDS
 5. -{Greek Myth Index: Ianeira}- Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Приступљено 4. 5. 2013.


                          Бен Јангс


Пронајдена е јамка во предлошката: Предлошка:Фудбал биографија

Бен Јангс (Предлошка:Јез-енг; 5. септембар 1989) тој е професионален англиски рагби играч, во моментов игра зарагби јунион тим Лестер Тајгерс.[1] Висок 178цм, тежак 92кг, Бен Јангс игра на позиција број 9 - деми.Лестер Тајгерс Јангс одигра 161 натпревар и постигна 138 поени. Во јуни 2010 година, Јангс дебитираше за Англија против Австралија во Сиднеј и го реши есејот по брилијантен соло пробив. За Англискиот рагби-унија, Јангце играше 51 тест натпревар, постигна 45 поени и му помогна на тимот да победи Куп шест нација 2011.[2][3]

Извори[уреди | уреди извор]

Предупредување: Основниот клуч за подредување „Јангс, Бен“ го поништува претходниот основен клуч за подредување „Дворац“.


                               Кето


[[Датотека:Corinthian Vase depicting Perseus, Andromeda and Ketos.jpg|мини|десно|Коринтска ваза на кои се представени Персеј, Андромеда и Кето.]] Кето (Предлошка:Јез-гр) је у грчка митологија била морско чудовиште и божество на морето, раѓањеГеје и Понта.

Митологија[уреди | уреди извор]

Таа ја претставувашеперсонификацијуопасностите од морето, непознати ужаси и бизарни суштества. Неговото име значи море чудовиште и од тоа е Taa добиени името за китове (-{Cetacea}-). Со својот брат Форк,кој беше господар на блескавото море, имаше бројни и монструозни потомци: граје, горгоне, змајкои чуваа јаболка во градинатаХесперида, као и сами Хеспериде, Скила, сирене, Ехидна и други чудовишта. Во грчкауметности е претставена како змија рибе.[1]

Према њој је назван астероид 65489 Кето, а постоји и истоимено сазвежђе.

Океанида[уреди | уреди извор]

Во грчката митологија, Кето е името на еден од океанидните. Таа го сакаше Хелиум и со неа имаше ќерка [(Астерија]] (или Астерија). Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>. После повлачења са власти Зин ел Абидин ибн Али је отишао у Саудијску Арабију.

Председник[уреди | уреди извор]

Роден е 3. септембар 1936. во Тунис, во место Хамам Сус, а се школовал во Француска.

Режимот со кој претседаваше беше оценет како [(авторитаризмот | авторитарен)] и недемократски, според независни меѓународни групи за човекови права, како што се Амнести интернашонал.[2]

Оптужбе[уреди | уреди извор]

По напуштањето на Зин ел Абидин ибн Али, тој беше осуден во отсуство во три постапки во Тунис. Првин бил осуден 4. Јули 2011. за 15 и една година затвор и парична казна од 54.000 евра, поседување оружје, опојни дроги и нелегална трговија со археолошки [антиквитети]. Во јуни 2011 година, тој и неговата сопруга беа осудени на 35 години затвор и 45 милиони евра за злоупотреба на државни пари, откако полицијата во нивната палата пронајде голема сума пари и накит. На крајот од јули 2011 година, тунискиот суд го осуди на 16 години затвор, обвиненија за корупција на корупција и имотна измама. Првата пресуда беше одбиена од Ибн Али, нарекувајќи ја "пародија на правдата". “ и „политичком ликвидацијом“.[3] У 2012. осуђен је у одсуству на доживотну робију.[4]

Види још[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

 1. Цермановић-Кузмановић, А. & Срејовић, Д. 1992. Лексикон религија и митова. Савремена администрација. Београд.
 2. Amnesty.org
 3. РТС: Нова пресуда Ибн Алију (29.07.2011)
 4. Tuniskom predsedniku još jedna doživotna | Mondo, Приступљено 7. 4. 2013.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]

Предлошка:Председници Туниса Предлошка:Вође Афричке уније

Предупредување: Основниот клуч за подредување „Али, ибн Зин ел Абидин“ го поништува претходниот основен клуч за подредување „Јангс, Бен“.