Попово Поле

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Попово поле)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на Попово поле.
Црква Архангел Михаел.

Попово поле се наоѓа блиску до Требиње, во источна Херцеговина. Завзема површина од 45,9 -{km}-² и должина од 31 km, а широко е 1,5 километри. Претставува една од најплодните подлоги во југоисточниот дел. Во потолност е кај север и североисток. На едниот крај се наоѓа пештерата Ветерница. Климата на Попово поле е средоземна со топли и суви лета.

Во непосредната близина се наоѓаат поголем број села. За време на војната во Босна и Херцеговина на оваа териотрија имало силни битки и била првата гренична линија со Хрватска. Поради тоа голем број од селата претрпеле големи штети и има многу бегалци. Околу Попово поле се наоѓаат средните географски области:

  • Мокро поле, се наоѓа јужно од Требиње и е на надморска висина од 275-268 м;
  • Требињска шума, таа е долга 23 км и има просечна ширина од 4 до 8 км и површина од 115 км квадратни.
  • Централно Попово поле, прекриено е со плодно земјиште од должина 37 км.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Enciklopedija Jugoslavije (1965), knjiga 6, JLZ, Zagreb; str. 564