Билеќко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билеќко Езеро
Поглед кон езерото.
ПодрачјеБилеќа
Координати42°49′31″N 18°26′17″E / 42.82528° СГШ; 18.43806° ИГД / 42.82528; 18.43806
Видвештачко езеро
Сливни земјиБосна и Херцеговина
Најг. должина18 kм (59,000 ст) км
Најг. ширина4 kм (13,000 ст) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
33 km2 (13 ми) км2
Најг. длабочина104 м (341 ст) м
Надм. височина400 м (1,300 ст) м

Билеќко Езеро — евештачко езеро во општина Билеќа, Република Српска, Босна и Херцеговина. Езерото е настанато со изградбата на браната Гранчарево на реката Требишница во близина на градот Билеќа во 1968 година.[1] Браната е висока 123 метри а широка на врвот 439 метриж.[2]

Езерото е едно од најголемите вештачки езера во Босна со должина од 18 километри и ширина од 3 до 4 метри. Вкупната површина на езерото е 33 км2, во зависност од водостојот. На дното на езерото се наоѓа напуштено село, кое било евакуирани за време на изградбата. Најголема длабочина е 104 метри и се наоѓа на надморска височина од 400 метри.[3]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Мала енциклопедија Просвета (3. изд.). Београд: Просвета. 1985. ISBN 978-86-07-00001-2. Отсутно или празно |title= (help)
  • Марковић, Јован Ђ. (1990). Енциклопедијски географски лексикон Југославије. Сарајево: Свјетлост. ISBN 978-86-01-02651-3.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Чувари мирног сна, Политика, 16 март 2009
  2. 40 година хидроелектране Требиње 1 Архивирано на 24 септември 2015 г., Глас Требиња, тема броја, 29 март 2008.
  3. Електропривреда Републике Српске

Надворешни врски[уреди | уреди извор]