Орловачка пештера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештерата Орловачa.

Орловача или позната и како Савина пештера[1]пештера која се наоѓа на ридот Орловача, во селото Сумбуловац, во општина Пале, во Република Српска, Босна и Херцеговина. Должината на пештерата е 2.500 метри. Орловача е единствената пештера во Босна и Херцеговина која е приспособена за туризам. Оваа пештера е под заштита на Републичкиот завод за заштита на културното, историското и природното наследство на Република Српска, и припаѓа на природното богатство од прва категорија. Во пештерата се пронајдени остатоци од пештерски мечки (Ursus spelaeus), као и останати инсекти.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [Радио телевизија Републике Српске: Ретровизор: ПЕЋИНЕ РС — ОРЛОВАЧА, 20.06.2011.]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]