Бујук џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бујук џамија
Буюк джамия
Büyük Camii
Archaeological-museum-ifb2.jpg
Основни податоци
МестоСофија, Бугарија
Припадностислам
Осветен1494
Духовно-организациски статуснеактивна[1]
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија музеј
Завршен1451-1494
Особености
Минариња1

Бујук џамија (турски: Büyük Camii во превод Голема џамија) е поранешен муслимански храм кој се наоѓа во Софија, Бугарија.

Првото име според писмени извори на џамијата било Коџа Махмуд паша џамија или џамијата на Големиот Махмуд паша. Изградбата на храмот започнала во 1451 и завршила 20 години по смртта на Коџа Махмуд паша во 1494 година.

Околу џамијата имало и други објекти: ан, медресе, резервоар за вода и фонтана. Маалото околу џамијата го носело нејзиното име.

За време на Руско-турската војна (1877-1878) џамијата била претворена во болница. Подоцна била библиотека, музеј и печатница, а од 1892 година во неа е сместен Националниот археолошки институт со музеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Во објектот денеска се наоѓа Националниот археолошки институт со музеј

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Слики од џамијата