Бања Баши џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бања Баши џамија
Баня баши джамия
Banyabaşı Camii
Banya Bashi Mosque 2012 PD 009.jpg
Основни податоци
Место Софија, Бугарија
Припадност Ислам
Осветен 974, 1567
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 20 век
Особености
Минариња 1

Џамијата Бања Баши (турски: Banyabaşı Camii) е џамија која се наоѓа во Софија, Бугарија. Објектот бил изграден по иницијатива на Ефенди Кад Сеифулах. На влезот од портата на џамијата има втиснат нејасен текст, но под овој текст ја има бројката 974 според кој се смета дека таа била изградена во 1566-1567 година од страна на Синан според исламскиот календар. Последните реконструкции на џамијата биле во почетокот на 20 век.