Џамија Шахбедин Имарет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Шахбедин Имарет
Шахбединова Имарет джамия
Şahabettin İmaret Camii
Shahbeddinimaret.png
Основни податоци
МестоПловдив, Бугарија
Припадностислам
Осветен1445
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамија Шехбедин Имарет (турски: Şahabettin İmaret Camii) е џамија која се наоѓа во Пловдив, Бугарија. Оваа џамија била изградена во периодот помеѓу 1444 до 1445 година.