Црква Света Петка Самарџиска (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Света Петка Самарџиска
Поглед кон црквата
Карта
МестоСофија
ЗемјаБугарија
Вероисповедправославие
ЦрковништвоСофиска епархија
Историја
ОснованаХІ век
Посветена наСвета Петка Самарџиска
Архитектура
Статусактивна
Физички особености
Материјаликамен
тула

Црквата Света Петка Самарџиска е црква која се наоѓа во Софија, Бугарија и е во склопот на Бугарската православна црква. Посветена е на Света Петка Самарџиска.

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа црква била изградена во 11 век, но се смета дека на нејзино место имало црква од многу порано. Најстарите задржани фрески датираат од 14 век. Црквата претставува мала еднокорабна градба, делумно вкопана во земјата. Под нејзините темели биле откриени стари римски гробници. Ѕидовите на црквата се дебели 1 метар, изградени од тули и камења. Иконостасот во црквата е дело на дебарските мајстори од фамилијата Филипови.

Според писателот Николај Хајтов во оваа црква бил погребан Васил Левски.

Галерија[уреди | уреди извор]