Црква Света Троица (Софија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Света Троица
Основни податоци
Место Софија, Бугарија
Припадност Православие
Осветен 1908
Духовно-организациски статус активна
Водство Романска Православна црква
Архитектонски опис
Завршен 20 век

Црквата Света Троица е христијански храм кој се наоѓа во Софија, Бугарија и е во составот на Романската православна црква.

Црквата била изградена во 1908 година на местото на дотогашното конзулство на Австро-Унгарија.