Џумаја џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џумаја џамија
Джумая джамия
Hüdavendigâr Camii или Cuma Camii
Dzhumayata.jpg
Основни податоци
Место Пловдив, Бугарија
Припадност Ислам
Осветен 1364
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамија Џумаја (турски: Hüdavendigâr Camii или Cuma Camii) е џамија која се наоѓа во Пловдив, Бугарија. Овој објект бил изграден во времето на султан Мурат I во периодот од 1363 до 1364 година.