Џамија Осман Пазвантоглу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Осман Пазвантоглу
Основни податоци
МестоВидин, Бугарија
ПрипадностИслам
Осветен1802
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Осман Пазвантоглу е џамија која се наоѓа во Видин, Бугарија. Самиот комплекс вклучува и библиотека. Објектот бил изграден во периодот помеѓу 1801 и 1802 година, и главниот состав на градбата е од камен.