Џамија Томбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Томбул
Томбул джамия
Tombul Camii
Tombul Djamia Shumen.JPG
Основни податоци
Место Шумен, Бугарија
Религија Ислам
Држава Бугарија
Архитектонски опис
Тип џамија
Карактеристики

Џамијата Томбул (турски: Tombul Camii) е џамија која се наоѓа во Шумен, Бугарија. Објектот бил граден во периодот помеѓу 1740 и 1744 година. Оваа џамија е и најголемата џамија во Бугарија.