Боб на Зимските олимписки игри 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боб на Зимските олимписки игри 2014
Двосед   мажи   жени
Четворосед   мажи  

Натпреварите во боб на Зимските олимписки игри 2014 се одржаа на ледената патека Санки во близина на Краснаја Полјана, Русија. Трите дисциплини се одржаа помеѓу 16–23 февруари 2014 година.[1]

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Распоред на одржување на натпреварите во двете дисциплини.[2]

Саатницата е по месно време (UTC+4).

Датум Време Дисциплина
16 февруари 20:15 Машки двосед - прво и второ возење
17 февруари 18:30 Машки двосед - трето и четврто возење
18 февруари 19:15 Женски двосед - прво и второ возење
19 февруари 20:15 Женски двосед - трето и четврто возење
22 февруари 20:30 Машки четворосед - прво и второ возење
23 февруари 13:30 Машки четворосед - трето и четврто возење

Освојувачи на дисциплини[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Русија (RUS) 2 0 0 2
2  Канада (CAN) 1 0 0 1
3  САД (USA) 0 1 3 4
4  Латвија (LAT) 0 1 0 1
 Швајцарија (SUI) 0 1 0 1
Вкупно 3 3 3 9

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Машки двосед
подробно
 Русија (RUS)
Александар Зубков
Алексеј Воевода
3:45.39  Швајцарија (SUI)
Бит Хефти
Алекс Бауман
3:46.05  САД (USA)
Стивен Холкомб
Стивен Лангтон
3:46.27
Машки четворосед
подробно
 Русија (RUS)
Александар Зубков
Дмитриј Труненков
Алексеј Негодајло
Алексеј Воевода
3:40.60  Латвија (LAT)
Оскарс Мелбардис
Арвис Вилкасте
Даумант Дреишкенс
Јанис Стренга
3:40.69  САД (USA)
Стивен Холкомб
Стивен Лангтон
Куртис Томачевич
Кристофер Фогт
3:40.99
Женски двосед
подробно
 Канада (CAN)
Кејли Хамфрис
Хедер Мојс
3:50.61  САД (USA)
Елана Мејерс
Лорин Вилијамс
3:50.71  САД (USA)
Џејми Грубел
Аџа Еванс
3:51.61

Квалификации[уреди | уреди извор]

На олимпискиот турнир во боб учествуваат максимално 170 натпреварувачи, односно 130 мажи и 40 жени. Конечниот список на учесници е одреден врз основа на состојбата на ранг листите на светската боб федерација на ден 20 јануари 2014 година, а квалификацискиот период започнал на 1 октомври 2013 и траел до 19 јануари 2014 година.[3] Пилотите на сите квалификувани екипи морале да учествуват на минимум 5 различки трки и на три различни патеки во текот на квалификациската и претпоследната сезона. Машките пилоти морале да бидат пласирани помеѓу најдобрите 50, а женските помеѓу најдобрите 40 на светските ранг листи.

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Се натпреварувале 169 натпреварувачи од 23 земји. Бројот на натпреварувачи по земја е означен во заградите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sliding Center Sanki“. SOOC. Архивирано од изворникот на 2013-10-13. Посетено на 10 November 2012.
  2. „Bobsleigh Schedule and Results“. SOOC. Архивирано од изворникот на 2014-03-20. Посетено на 10 January 2014.
  3. „Qualification Systems for XXII Olympic Winter Games, Sochi 2014“ (PDF). International Bobsleigh & Skeleton Federation. December 2011. Посетено на November 10, 2012.