Библиотекарство

Од Википедија — слободната енциклопедија

Библиотекарство — наука за обработка и давање на користење на информативни ресурси. Воедно е и севкупната дејност на библиотеките и библиотечните работници[1].

Наводи[уреди | уреди извор]