Placebo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Placebo
Placebo на Радар фестивал, Загреб, 2007.
Placebo на Радар фестивал, Загреб, 2007.
Основни информации
ПотеклоЛондон, Англија
ЖанрАлтернативен рок, инди рок
Активност1994–денес
ИздавачEMI
Virgin Records (сегашна), Hut Records, Caroline Records
Други
групи и точки
Hotel Persona
Мреж. местоPlaceboworld.co.uk
Моментални членови
Брајан Молко
Стефан Олсдал
Поранешни членови
Роберт Шулцберг (1994–1996)
Стив Хјувит (1996–2007)

Placebo (се чита:пласибо) е алтернативен рок бенд формиран во Лондон во 1994. Бендот моментално е составен од Брајан Молко и Стефан Олсдал. Бендот се формирал кога Молко и Олсдал, кои оделе во исто училиште би наводно никогаш межусебно не зборувале, се сретнале уште еднаш по случајност во Лондон и последователно го формирале бендот 'Ashtray Heart'. Тапанарот Стив Хјуит го напуштил бендот на 1 октомври 2007, заради „лични и музички несогласувања“.[1]

Членови[уреди | уреди извор]

Сегашни членови[уреди | уреди извор]

Од 2008, бендот се состои од:

Дополнителни членови за изведби во живо се:

Поранешни членови[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Компилации[уреди | уреди извор]

  • Covers оригинално се појави како бонус диск на издавањето на Sleeping with Ghosts Special Edition. Ексклузивно може да се симне на iTunes.

Placebo песни во филм, телевизија и видеоигри[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „News“, Placebo World (official band site), Архивирано од изворникот на 2006-02-09, Посетено на 2007-10-01
  2. IMDB - Cruel Intentions Soudtrack (Retrieved 2007-03-07)
  3. http://www.absolute-playstation.com/api_review/rformula12000.htm (Retrieved 2007-04-05)
  4. http://www.teenagewildlife.com/music/st/TSOGT/Title.html (Retrieved 2008-06-01)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]