Lufthansa Cargo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Lufthansa Cargo
LH Cargo MD-11F D-ALCL.jpg
IATA ICAO Ознака
LH GEC LUFTHANSA CARGO
Основан 1994
Јазли Аеродром Франкфурт
Споредни јазли Аеродром Лајпциг
Летала 19
Одредишта 39
Матично претпријатие Deutsche Lufthansa AG
Седиште Flag of Germany.svg Франкфурт, Германија
Раководство Carsten Spohr (Директор)
Мрежо место http://www.lhcargo.com/

Lufthansa Cargo е карго авиокомпанија, подружница на Луфтханза, базирана во Франкфурт, Германија. Оперира низ целиот свет, пренесува товар и нуди логистичка поддршка. Главна база е аеродромот во Франкфурт. Операциите на аеродромот во Лајпциг, во источниот дел на Германија, е за DHL, Германски пренесувач на брза пошта и товар.

Историја[уреди | уреди извор]

Одлуката за основање беше донесена во Јули 1994, со што одделот за товар од Луфтханза стана посебна компанија. Луфтханза беше првата авиокомпанија во светот што ги раздели своите карго и патнички операции на два дела. Во 2004, Lufthansa Cargo и DHL Express се споија и формираа нова карго авиокомпанија. Авиокомпанијата ќе биде базирана во базата на DHL, Лајпциг.

Дестинации[уреди | уреди извор]

Lufthansa Cargo оперира на 39 дестинации во 23 земји:

АФрика[уреди | уреди извор]

Египет

Кенија

Сенегал

Јужна Африка

Азија[уреди | уреди извор]

Централна Азија

Казакстан

Узбекистан

Источна Азија

Кина

Јапонија

Јужна Кореја

Југоисточна Азија

Сингапур

Тајланд

Јужна Азија

Индија

Југозападна Азија

Бахреин

Иран

Кувајт

Саудиска Арабија

Обединети Арапски Емирати

Европа[уреди | уреди извор]

Белгија

Германија

Италија

Русија

Шведска

Турција

Обединето Кралство

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Канада

Мексико

Обединето Кралство

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Аргентина

Бразил


Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Lufthansa Cargo ја сочинуваат 19 авиони сите од типот McDonnell Douglas MD-11F.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]