Луфтханза Карго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Lufthansa Cargo
LH Cargo MD-11F D-ALCL.jpg
IATA ICAO Ознака
LH GEC LUFTHANSA CARGO
Основан1994
ЈазлиАеродром Франкфурт
Споредни јазлиАеродром Лајпциг
Летала19
Одредишта39
Матично претпријатиеDeutsche Lufthansa AG
СедиштеFlag of Germany.svg Франкфурт, Германија
РаководствоCarsten Spohr (Директор)
Мрежо местоhttp://www.lhcargo.com/

Луфтхганза Карго (германски: Lufthansa Cargo) — товарен авиопревозник, подружница на Луфтханза, се седиште во Франкфурт, Германија. Оперира низ целиот свет, пренесува товар и нуди логистичка поддршка. Главна база е аеродромот во Франкфурт. Операциите на аеродромот во Лајпциг, во источниот дел на Германија, е за DHL, Германски пренесувач на брза пошта и товар.

Историја[уреди | уреди извор]

Одлуката за основање беше донесена во јули 1994, со што одделот за товар од Луфтханза стана посебен превозник. Луфтханза беше првата авиопревозник во светот што ги раздели своите товарни и патнички операции на два дела. Во 2004, Lufthansa Cargo и DHL Express се споија и формираа нов товарен авиопревозник. Авиопревозникот ќе биде со седиште во базата на DHL, Лајпциг.

Одредишта[уреди | уреди извор]

Lufthansa Cargo оперира на 39 одредишта во 23 земји:

АФрика[уреди | уреди извор]

Египет

Кенија

Сенегал

Јужна Африка

Азија[уреди | уреди извор]

Средна Азија

Казахстан

Узбекистан

Источна Азија

Кина

Јапонија

Јужна Кореја

Југоисточна Азија

Сингапур

Тајланд

Јужна Азија

Индија

Југозападна Азија

Бахреин

Иран

Кувајт

Саудиска Арабија

Обединети Арапски Емирати

Европа[уреди | уреди извор]

Белгија

Германија

Италија

Русија

Шведска

Турција

Обединето Кралство

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Канада

Мексико

Обединето Кралство

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Аргентина

Бразил

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Lufthansa Cargo ја сочинуваат 19 авиони сите од типот McDonnell Douglas MD-11F.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]