2 (скопска автобуска линија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЈСП Скопје-Лого.svg Линија 2
Преглед
ПревозникЈСП Скопје
Тип на линијаградска
ВозилаЈутунг (двок.), ЛАЗ, SANOS
Состојбасообраќа
Бр. на постојки26
Ноќнаиста
Траса
ГрадСкопје
ПочетокСарај, Автокоманда
КрајАвтокоманда, Сарај
Времетраење на кругот90 мин.
КонкурентиСлобода превоз
Сообраќање
Честота15 мин.
Честота (викенди)исто
Дневни часови05:00 - 24:00
Ноќни часови0:15 - 04:00
Билет25/30 ден.
Возен ред и податоци
Возен ред на линијата 2 со календар

Линијата 2 е редовна дневна и ноќна автобуска линија во Скопје, управувана од претпријатието ЈСП Скопје. Оваа автобуска линија сообраќа од населбата Автокоманда до селото Сарај и обратно, минува низ 26 автобуски постојки и е во времетраење од околу 90 минути. Слична на оваа е линијата 2А која дополнително минува низ населбата Железара.

Траса[уреди | уреди извор]

Линијата застанува на автобуската постојка 419 во близина на Скопско Кале

Автобуската линија 2 започнува од Автокоманда односно селото Сарај. Од Автокоманда таа сообраќа низ булеварот „Александар Македонски“, застанува на постојка кај парк-шумата Гази Баба, потоа продолжува долж булеварот „Никола Карев“, свртува лево на булеварот „Крсте Петков Мисирков“ и овде застанува кај трговскиот центар „Мавровка“.

Линијата потоа продолжува на раскрсницата и се приклучува десно на булеварот „Гоце Делчев“ каде што застанува на постојка во близина на Скопско Кале. Линијата потоа минува низ мостот „Гоце Делчев“ и се приклучува на булевар „ВМРО“, продолжувајќи по булеварот „Партизански одреди“ на кој застанува на 10 постојки меѓу кои кај Соборен храм, поликлиниката „Букурешт“ и трговскиот центар Скопје Сити мол, а минува и низ мостот „Обединети Нации“.

На кружниот тек кај Порта Влае се приклучува на улицата „Ѓорче Петров“ и продолжува по истата сè до бензинската станица на Макпетрол кај мостот кој води кон селото Сарај. Од таму го преминува мостот и влегува во селото Сарај каде застанува на три постојки долж патот P402 по што линијата повторно се враќа по истата траса назад кон Автокоманда.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]