2А (скопска автобуска линија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЈСП Скопје-Лого.svg Линија 2А
Преглед
ПревозникЈСП Скопје
Тип на линијаградска
Состојбасообраќа
Бр. на постојки29
Ноќнанема
Траса
ГрадСкопје
ПочетокСарај, Железара
КрајЖелезара, Сарај
Времетраење на кругот90 мин.
Сообраќање
Дневни часови06:00 - 17:25 ч.
Возен ред и податоци
Возен ред на линијата 2А со календар

Линијата 2А е денска автобуска линија во Скопје која сообраќа од населбата Железара до селото Сарај, управувана од ЈСП Скопје. Таа е слична на линијата 2, со што 2А дополнително го покрива и порачјето на Железара и работи само дење, од 6 часот наутро до 17:25 попладне. Линијата трае околу 90 минути и застанува на 29 автобуски постојки.

Траса[уреди | уреди извор]

Повеќе информации: 2 (скопска автобуска линија)

Линијата започнува во населбата Железара на автобуската постојка 562, сместена на раскрсницата меѓу улиците „Зеничка“ и „Коце Металец“, североисточно од парк-шумата Гази Баба. Од таму продолжува јужно по улицата „Коце Металец“ и повторно застанува на станицата 560 на раскрсницата меѓу улиците „Коце Металец“ и „Рударска“. Потоа повторно продолжува по „Коце Металец“, минува кај кружниот тек и застанува на улицата „16-та македонска бригада“ во близина на стадионот во Железара. Продолжува по „16-та македонска бригада“ и се приклучува на булеварот „Александар Македонски“ каде застанува кај Шумарскиот факултет. Од таму продолжува по истата траса како и линијата 2, завршувајќи на автобуската постојка 323 во Сарај и повторно назад по истата траса до Железара.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]