17 (скопска автобуска линија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЈСП Скопје-Лого.svg Линија 17
Преглед
ПревозникЈСП Скопје
Тип на линијаградска линија
ВозилаЈутонг
Состојбасообраќа
Бр. на постојки24 (кон Музеј на современата уметност)
23 (кон Горно Лисиче)
Траса
ГрадСкопје
ПочетокГорно Лисиче, Музеј на современата уметност
КрајМузеј на современата уметност , Горно Лисиче
Времетраење на кругот80 мин.
Сообраќање
Честота (викенди)80-85 мин.
Дневни часови05:00 - 24:00 ч.
Ноќни часови00:15 - 01:00 ч., 04:00-04:25 (како линија 7)
Билет35 ден.
Возен ред и податоци
Возен ред на линијата 17 со календар

17 е редовна автобуска линија на ЈСП Скопје која вози од Горно Лисиче - Островска до Музеј на современата уметност и обратно.

Линија[уреди | уреди извор]

Линијата број 17 започнува од улицата Тодор Чангов. Потоа преку улиците Благој Јанков и Димитар Благоев на булеварот 12-та Македонска бригада во населбата Лисиче. После три автобуски станици (стојалишта), 7ка вози по булеварот 3та Македонска бригада, сè до исклучувањето на улицата Беласица. Од таа улица се пренасочува на Кузман Јосифовски - Питу и врти лево за да се приклучи на булеварот Кочо Рацин. Потоа линијата оди десно со што вози по улицата 11 Октомври. После Градската болница Климент Охридски, 17 продолжува по улицата Филип II Македонски средишното градско подрачје. Од Филип II Македонски, врти десно по булеварот Гоце Делчев за да се приклучи на булеварот Крсте Петков Мисирков. На тој булевар вози сè до булеварот Никола Карев (познат како и Пластичарска) и завршува кај Музеј на современата уметност.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]