Прејди на содржината

1898 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во филмот
Поврзани теми од периодот

Ова е преглед на настаните од 1898 година во филмот, вклучувајќи список на филмови и значајни луѓе кои биле родени или кои починале оваа година.

Настани[уреди | уреди извор]

Alfred John West F.R.G.S.
Алфред Џон Вест, директор на фотографија

Филмови објавени во 1898[уреди | уреди извор]

 • Сонот на астрономот, во режија на Жорж Мелјес
 • Играта со топка
 • Дојди, ајде!, во режија на Роберт В. Пол. Првиот мултисценски филм во историјата (Во овој филм 2 сцени се едитирани заедно за првпат во историјата).
 • Тепачката меѓу Корбет и Шарки
 • Тоа е виски од Дјуар, првиот филм со рекламни цели, произведен од страна на Едисон Студиос
 • Дон Хуан Тенорио, првиот мексикански филм со заплет
 • Ајфеловата кула, во режија на Луј Лимиер. Првата сцена снимена при движење на камерата во историјата. (Таа беше снимена од лифтот во Ајфеловата кула).
 • Четирите проблематични глави, во режија на Жорж Мелјес
 • Циркусот Хампти Дампти, во режија на Џ. Стјуарт Блектон
 • Волшебникот, во режија на Жорж Мелјес
 • Млинарот и оџачарот, во режија на Џорџ Алберт Смит
 • Кратковидниот учител
 • Фотографирањето на дух, во режија на Џорџ Алберт Смит
 • Предавањето на генералот Торал
 • Smích a pláč (Смеа и солзи), во режија на Јозеф Шваб-Малострански, првиот чешки филм
 • Дедо Мраз, во режија на Џорџ Алберт Смит. Го вклучува првиот пример на паралелна акција во историјата на филмографијата.

Дебија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Josef Šváb Malostranský“. Československá filmová databáze (чешки). POMO Media Group, s. r. o. Посетено на 2011-07-07.
 2. „Salvador Toscano Barragan - Mexico's first filmmaker“. Посетено на 2008-07-16.