Шарлевил Мезјер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарлевил Мезјер
Charleville-Mézières
Војводскиот дворец
Војводскиот дворец
Грб на Шарлевил Мезјер
Шарлевил Мезјер is located in Франција
Шарлевил Мезјер
Шарлевил Мезјер
Местоположба во регионот Шампања-Ардени
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist|270px|Шарлевил Мезјер во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Champagne-Ardenne" does not exist]]
Шарлевил Мезјер
Координати: 49°46′19″ N; 4°42′58″ E / 49.7719° СГШ; 4.7161° ИГД / 49.7719; 4.7161Координати: 49°46′19″ N; 4°42′58″ E / 49.7719° СГШ; 4.7161° ИГД / 49.7719; 4.7161
ЗемјаФранција
РегионШампања-Адрени
ДепартманАрдени
ОкругШарлевил Мезјер
Општ. заедницаКер Дарден
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Борис Равињон
Површина131,44 км2 (1,214 ми2)
Население (2009)249.975
 • Густина16/км2 (41/ми2)
INSEE/Пошт. бр.08105 / 08000
Надм. висина133 м
(прос. 148 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Шарлевил Мезјер (француски: Charleville-Mézières) — општина во северна Франција и главен град на департманот Ардени во регионот Шампања-Ардени. Расположена е на брегот на реката Меза.

Историја[уреди | уреди извор]

Општината Шарлевил Мезјер е создадена во 1966 г. со составување на пет поранешни општини, кои веќе образувале агломерација. Тие општини биле: Шарлевил, Етјон, Мезјер, Моон и Монси Сен Пјер. Општината Ле Те веќе била припоена кон Мезјер во 1965.

Шарлевил-Мезјер има население од околу 51.000 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Население по години
1793180018061821183118361841184618511866
72407724843083207773887898759353916211.244
Население по години
18721876188118861891189619011906
12.67613.75916.18516.90617.39017.80518.77220.702
Население по години
19111921192619311936194619541962
22.65421.68922.63422.70822.55720.19322.53624.668
Население по години
1968197519821990199920082009
55.34360.17658.66757.00855.49050.87649.975

Култура[уреди | уреди извор]

Во градот на секои три години се одржува Фестивал на марионетите (Le festival des marionnettes), почнувајќи од 1961, но од 2011 почнал да се одржува на две години.

Шарлевил е родно место на поетот Артур Рембо (1854–1891), кој има свој музеј (Musée Rimbaud) во северно од градот.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Автобускиот превоз е во надлежност на TAC. Од железничката станица градот е поврзан со Париз (со TGV-воз), Ремс, Лил, Мец и разни регионални одредишта.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Портал на општината Архивирано на 23 јануари 2010 г. (француски)
  •  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Мезјер“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.