Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Долни Липовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
ЕкспедицијаЛакавичко 143.jpg

Поглед на црквата „Успение на Пресвета Богородица“

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°30′3″N 22°27′32″E / 41.50083° СГШ; 22.45889° ИГД / 41.50083; 22.45889Координати: 41°30′3″N 22°27′32″E / 41.50083° СГШ; 22.45889° ИГД / 41.50083; 22.45889
Место Долни Липовиќ
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 1947
Осветување 21 април 1991
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во радовишкото село Долни Липовиќ. Црквата се наоѓа на крајот од селото и е сместена на широк, ограден, тревнат простор.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1947 година, а била осветена на 21 април 1991 година од страна на Митрополит Струмички г. Горазд. Зографисана е од страна на аматерски зограф од Скопје.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]