Црква „Св. Димитриј“ - Габревци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Димитриј
Димитриј во Габревци.jpg

Поглед кон шумата над селото Габревци, каде се наоѓа црквата „Св. Димитриј“

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°34′15″N 22°23′19″E / 41.57083° СГШ; 22.38861° ИГД / 41.57083; 22.38861Координати: 41°34′15″N 22°23′19″E / 41.57083° СГШ; 22.38861° ИГД / 41.57083; 22.38861
Место Габревци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис

Свети Димитриј (позната и како Свети Димитар) — мала манастирска црква во селото Габревци. Црквата се наоѓа во шума надвор од селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]