Црква „Св. Константин и Елена“ - Лубница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
ЕкспедицијаЛакавичко 55.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°30′0″N 22°22′3″E / 41.50000° СГШ; 22.36750° ИГД / 41.50000; 22.36750Координати: 41°30′0″N 22°22′3″E / 41.50000° СГШ; 22.36750° ИГД / 41.50000; 22.36750
Место Лубница
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Константин Велики и Света Елена
Изградба 1840
Архитектонски опис

Свети Константин и Елена — главна селска црква во селото Лубница. Црквата се наоѓа во средишниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1840 година. Не е познато од кој архијереј била осветена. Внатрешноста на црквата не е зографисана.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]