Црква „Св. Ѓорѓи“ - Долни Липовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
ЕкспедицијаЛакавичко 147.jpg

Поглед на црквата „Свети Ѓорѓи“

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°30′6″N 22°27′30″E / 41.50167° СГШ; 22.45833° ИГД / 41.50167; 22.45833Координати: 41°30′6″N 22°27′30″E / 41.50167° СГШ; 22.45833° ИГД / 41.50167; 22.45833
Место Долни Липовиќ
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — мала црква во радовишкото село Долни Липовиќ. Црквата се наоѓа на крајот од селото, во непосредна близина на дворот на главната селска црква „Успение на Пресвета Богородица“.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа, но содржи вдлабнатина во предниот дел, каде што е сместена влезната врата. Објектот во целост е покриен со правоаголен покрив, кој во аголот на вдлабнатината е придржуван од бел столб со јонски капител. Ѕидовите на градбата се со сива боја, освен ѕидовите во вдлабнатиот простор покрај влезната врата, кои се бели.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]